خبرگزاری هرانا

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  هرانا؛ لغو مراسم شب شعر ترکی از سوی مسولین دانشگاه تهران

هرانا؛ لغو مراسم شب شعر ترکی از سوی مسولین دانشگاه تهران

خبرگزاری هرانا – مراسم شب شعر ترکی در دانشگاه تهران در حالی چند ساعت مانده به برگزاری آن لغو شد که مجوز آن از طرف معاونت فرهنگی دانشگاه صادر شده بود.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مراسم شب شعر ترکی در دانشگاه تهران، چند ساعت مانده به برگزاری مراسم از طرف مسئولین دانشگاه لغو شد. این مراسم که مجوز آن از طرف معاونت فرهنگی صادر شده بود، قرار بود چهارشنبه‌ گذشته در محل کوی دانشگاه تهران برگزار شود. علی‌رغم پی‌گیری‌های دانشجویان آذربایجانی مسئولان از ارایه‌ دلایل این لغو ناگهانی امتناع کرده‌اند.

این مراسم در شرایطی لغو شد که تمامی اقدامات لازم برای برگزاری آن صورت گرفته بود.

گفتنی‌ست، در هفته‌های اخیر شاهد افزایش بیش از پیش فشار‌ها بر فعالیت‌های دانشجویان آذربایجانی دانشگاه‌های تهران بوده‌ایم.

در روزهای گذشته، همایش دوروزه‌ زبان و ادبیات ترکی که قرار بود توسط دانشجویان آذربایجانی این دانشگاه و با حضور نویسندگان و اساتید برجسته آذربایجانی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود، به بهانه مشکلات مالی توسط مسئولین این دانشگاه لغو گردید.

در دانشگاه امیرکبیر نیز اخیرا مراسمات و برنامه‌هایی نظیر شب شعر ترکی و نمایشگاه عکس دریاچه‌ اورمیه قبل از برگزاری به طور ناگهانی لغو شده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تشکیل اجتماعات و راه پیمایی‌ها بدون حمل سلاح و به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بند ۱ ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی تشکیل اجتماعات، مجامع و انجمن‌های مسالمت آمیز بهره‌مند گردد.
•    ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق تشکیل مجامع مسالمت آمیز برسمیت شناخته می‌شود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید