خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  تجمع دانشجویان کار‌شناسی ارشد دانشگاه تبریز در اعتراض به قطع اینترنت

تجمع دانشجویان کار‌شناسی ارشد دانشگاه تبریز در اعتراض به قطع اینترنت

خبرگزاری هرانا – عصر جمعه ۵ خردادماه ساعت ۱۷ تعدادی از دانشجویان فوق لیسانس دانشگاه تبریز در اعتراض به قطع مداوم سرویس اینترنت این دانشگاه که دسترسی آن‌ها را به این سرویس مختل کرده است در مقابل خوابگاه ولیعصر این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش تارنمای کمپین بین الملی حقوق بشر، این تجمع با افزوده شدن دانشجویان بیشتر تا پس از ۱۰ شب نیز ادامه داشته است. به گفته این شاهد عینی مسئولان حراست دانشگاه در جمع دانشجویان تجمع کننده حاضر شده‌اند و گفته‌اند که در صورت ادامه تجمع باید منتظر عواقب آن هم باشند.

یک شاهد عینی گفت که در طی ماههای گذشته ارائه خدمات اینترنتی به دانشجویان دانشگاه با کاستی‌های جدی همراه بوده و با وجود اعتراض دانشجویان، مسئولان این دانشگاه نسبت به برآورده کردن خواسته‌ دانشجویان مبنی بر دسترسی منظم به اینترنت بی‌اعتنا بوده‌اند و با توجه به نیاز دانشجویان فوق لیسانس به منابع علمی اینترنتی عصر امروز دانشجویان اقدام به برگزاری چنین اعتراضی کرده‌اند.

به گفته یکی از دانشجویان اینترنت یا قطع است ویا زمانی که وصل است آنچنان سرعت پایینی دارد که عملا آن‌ها نمی‌توانند از ان استفاده کنند. شاهد عینی گفت دردقایق پایانی این تجمع مسول خدمات دانشجویی دانشگاه با حضوردر جمع معترضان به آن‌ها قول داده است که در اسرع وقت مشکل دسترسی نداشتن به اینترنت و قطع مداوم آن را پیگیری و حل کند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بخشی از بند ۲۵ اعلامیه هزاره: آزادی رسانه‌ها برای اجرای نقش اساسی آن‌ها و نیز حق مردم برای دسترسی به اطلاعات را تضمین کنیم.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید