خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  اعتراض کانون نویسندگان به بازداشت فریبرز رئیس‌دانا

اعتراض کانون نویسندگان به بازداشت فریبرز رئیس‌دانا

خبرگزاری هرانا –کانون نویسندگان ایران در رابطه با بازداشت فریبرز رئیس‌دانا جهت اجرای حکم یک سال حبس تعزیری بیانیه‌ای صادر کرده است که متن آن عیناَ در زیر می‌آید:

فریبرز رئیس‌دانا ، اقتصاددان و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران صبح روز دوشنبه اول خرداد ۱۳۹۱، به دنبال مراجعه‌ی روز قبلِ ماموران برای جلب او، خود را به پاسگاه پلیس امنیت معرفی کرد و از آن‌جا به زندان اوین منتقل شد.

“جرم” رئیس‌دانا آن بود که هم‌زمان با اجرای “طرح هدفمندسازی یارانه‌ها” از دیدگاه یک اقتصاددان مخالفت خود را با اجرای این طرح و دلایل این مخالفت را بیان کرد؛ امری که در هیچ نظام قضایی وصف مجرمانه ندارد و پس از آن نیز بارها شاهد مخالفت افراد، گروه‌‌ها، جناح-های مختلف سیاسی و حتی کار بدستان نظام با این طرح بوده‌ایم، بی آن که هیچ یک از آن‌ها بازداشت شوند یا تحت تعقیب قرار گیرند.

رئیس‌دانا در آذر ۱۳۸۹ و پس از مصاحبه‌ای در این زمینه شبانه و بلافاصله بازداشت شد و در جریان بازجویی‌ها عضویت در کانون نویسندگان ایران نیز به عناوین اتهامی او افزوده شد. او پس از یک ماه حبس با سپردن وثیقه آزاد شد و سرانجام در بهار ۱۳۹۰ به موجب حکم دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم گردید. این حکم در آذر ۱۳۹۰ در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

از آن‌جا که بحث نظری درباره‌ی سیاست‌های جاری کشور در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و … حق یکایک شهروندان است و طرح چنین بحث‌ها یا عضویت در تشکلی چون کانون نویسندگان ایران در هیچ نظام حقوقی و انسانی وصف جزایی ندارد، کانون نویسندگان ایران حکم صادره در مورد فریبرز رئیس‌دانا را فاقد هر گونه اساس حقوقی می‌داند و خواهان توقف اجرای حکم و آزادی بی‌قید و شرط او و همه‌ی زندانیان سیاسی است.

کانون نویسندگان ایران
۲/۳/۱۳۹۱

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید