خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ رحمان بوذری برای گذراندن دو سال حبس به زندان اوین منتقل شد

هرانا؛ رحمان بوذری برای گذراندن دو سال حبس به زندان اوین منتقل شد

خبرگزاری هرانا – رحمان بوذری، دبیر سرویس اندیشه روزنامه شرق برای گذراندن دو سال محکومیت حبس روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه به زندان اوین منتقل شد. او که در خرداد ماه ۱۳۹۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، پیش از این و در دادگاه بدوی به دو سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که این حکم عینا در دادگاه تجیدید نظر نیز تایید شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، بوذری که دانشجوی کار‌شناسی ارشد رشته فلسفه می‌باشد، در آستانه دفاع از پایان نامه خود بود و بر اساس توافقی که پیش از این صورت گرفته، مسئولان اجرای احکام زندان اوین پذیرفته بودند که او را پس از دفاع از پایان نامه به زندان فراخوانند.

 

اما بر خلاف توافق قبلی، روز شنبه در تماسی تلفنی بوذری را به زندان اوین فرا خوانده و او برای گذراندن حبس بدانجا منتقل شد. این روزنامه نگار در زمان بازداشت حدود یک ماه نیز در زندان اوین به سر برده بود و اکنون با انتقال مجدد او به زندان، یک روزنامه نگار دیگر به شمار روزنامه نگاران دربند اضافه شد.

در هفته‌های اخیر تعداد دیگری از روزنامه نگاران نیز برای گذراندن محکومیت خویش به زندان اوین منتقل شده بودند.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید