خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  نشریه دانشجویی “صبح فردا” توقیف شد

نشریه دانشجویی “صبح فردا” توقیف شد

خبرگراری هرانا – معاون فرهنگی دانشگاه تهران از توقیف نشریه دانشجویی “صبح فردا” این دانشگاه به دلیل انتشار مقاله‌ای که گفته می‌شود از شاهین نجفی حمایت کرده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری نیمه‌دولتی فارس، عبدالرضا سیف، معاون فرهنگی دانشگاه تهران در مورد این نشریه دانشجویی گفت: “بلافاصله پس از انتشار نشریه «صبح فردا»، امتیاز این نشریه تعلیق شد و مدیر مسئول، سردبیر و نویسنده این نشریه به کمیته انضباطی معرفی شدند.”

وی که تیراژ این نشریه را ۱۰۰ تا ۱۵۰ نسخه‌ اعلام کرد، افزود: “طبق قانون می‌بایست یک نسخه از نشریات برای رئیس دانشکده یا معاون دانشجویی ارسال شود که پس از دریافت این نشریه توسط معاون فرهنگی و مشاهده مطلب مسئله‌دار در آن، سریعأ این موضوع گزارش شد و پس از آن سریع این نشریه که تنها چند نسخه از آن در دانشگاه توزیع شده بود، جمع‌آوری شد.”

به‌نوشته تارنمای “بازتاب” مقاله نشریه دانشجویی “صبح فردا” با عنوان “آدم می‌کشم، پس هستم”، ضمن آوردن بندهایی از بیانیه حقوق بشر، بدون آوردن نام، به صدور حکم فتوا علیه “خواننده توهین‌کننده”، “حمله” کرده بود و به کسانی که “آزادی بیان را متفاوت با آزادی توهین می‌دانند” تاخته بود.

اشاره تارنمای “بازتاب” به جنجال‌هایی است که پس از انتشار ترانه “نقی” ساخته شاهین نجفی در محافل ایرانی رخ داد و چند تن از مراجع دینی شیعه، از جمله آیت‌الله صافی گلپایگانی، آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله حسین نوری همدانی و آیت‌الله جعفر سبحانی علیه شاهین نجفی حکم فتوا صادر کردند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید