خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  بیکاری صد‌ها کارگر نازگل کرمانشاه

بیکاری صد‌ها کارگر نازگل کرمانشاه

خبرگزاری هرانا – یک فعال کارگری در کرمانشاه از بیکاری دویست کارگر کارخانه نازگل در پی عدم تمدید قراردادکاریشان خبر داد. همزمان یک فعال کارگری با اشاره به وضعیت موجود خاطرنشان کرد که کارگران ایران توان دفاع از حقوق صنفیشان را ندارند.

به گزارش ایلنا، جواد اکبری، فعال کارگری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه کارخانه ناز گل تولید کننده روغن خوراکی است اظهار داشت: ۲۰۰ کارگر این واحد تولیدی در سال جاری به جهت نداشتن مواد اولیه و افزایش مشکلات مالی، در پی عدم تمدید قرارداد بیکار شده‌اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر کرمانشاه با بیان اینکه قرارداد بسیاری از این کارگران کوتاه مدت و یا سفید امضاء بوده است اذعان کرد: پیمانکاران هر وقت که صلاح بدانند با قانون خود کارگران را استخدام و یا اخراج می‌کنند و به قوانین جاری اهمیتی نمی‌دهند.

او با اشاره به اینکه اکثر کارگران اخراجی با مراجعه به خانه کارگر از بی‌توجهی اداره کار به شکایاتشان انتقاد دارند افزود: کارگران با انعقاد قرادادهای کوتاه مدت و سفید امضاء با واحد‌ها در صورت بیکاری امکان دریافت مطالباتشان را ندارند.

او ضمن بیان اینکه نه تنها شاهد ایجاد شغل در کشور نیستیم بلکه شاهد نابودی اشتغال موجود هستیم، اظهار کرد: آمار و ارقامی که دولت در خصوص کاهش نرخ بیکاری منتشر می‌کند حاکی از آن است که اشتغال کاذب و ناپایدار ایجاد شده است.

این فعال کارگری گفت: واحد‌های تولیدی کرمانشاه به جهت بحرانهای مالی و کمبود مواد اولیه و عدم فروش محصولات تولیدی خود بسیاری از کارگران خود را اخراج کرده‌اند و کارگران اخراج شده به مشاغل کاذب از جمله دست فروشی روی آورده و تعداد دیگری نیز به عنوان کارگران ساختمانی به سایر استان‌ها مهاجرت کرده‌اند.

کارگران توان دفاع از حقوق صنفیشان را ندارند

همزمان، یک فعال کارگری در استان قم گفت: کارگران توان دفاع از حقوق صنفیشان ندارند چرا که با وجود قراردادهای موقت، فقدان امنیت شغلی باعث شده است اگر اعتراضی در جهت مطالبه حقوق خود انجام دهند اخراج ‌شوند.

علی طالبی با بیان مطلب فوق اظهارداشت: کارگران شهامت درخواست دریافت مطالبات صنفی خود را ندارند و اگر هم اعتراضی انجام بدهند از جانب کارفرمایان تهدید به تمدید نکردن قرارداد موقت و اخراج می‌شوند.

دبیر اجرایی خانه‌کارگر استان قم با بیان اینکه کارگران در تامین ۵۰ درصد از هزینه‌های زندگی خود دچار مشکل شده‌اند تصریح کرد: هم اکنون شرایط زندگی کارگران به گونه‌ای است که با کارکردن در چندشیفت باز هم در تامین مخارج زندگی خود دچار مشکل هستند.

طالبی تاکید کرد: شرایط ناعادلانه کار و نداشتن امنیت شغلی باعث شده است کارگران رمقی برای پیگیری مطالبات قانونی خود نداشته باشند.

این فعال کارگری در ادامه افزود: با وجود وقوف مسئولان به مشکلات کارگری و افزایش روز افزون این مشکلات اما متاسفانه اقدام خاصی در جهت حل معضلات کارگری از سوی دولت صورت نگرفته است.

این فعال کارگری در خصوص وضعیت واحد‌های تولیدی استان قم اظهار داشت: واحد‌های تولیدی استان قم همانند سایر واحدهای سراسر کشور با کمبود مواد اولیه، مشکلات کیفیت، بدهی‌های بانکی حاصل از عدم فروش کالاهای تولیدی و… مواجه‌اند.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۳ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر کسی که کار می‌کند حق دارد مزد منصفانه و رضایت بخشی دریافت دارد که زندگی او و خانواده‌اش را موافق حیثیت و کرامت انسانی تأمین کند و در صورت لزوم با دیگر وسایل حمایت اجتماعی کامل شود.
•    بند ۱ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد کار کند، کار خود را آزادانه برگزیند، شرایط منصفانه و رضایت بخشی برای کار خواستار باشد و در برابر بی‌کاری حمایت شود.
•    بند ۱ ماده ۱۱ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ هر کس‌ به‌ داشتن‌ سطح‌ زندگی‌ کافی‌ برای‌ خود و خانواده‌اش‌ شامل‌ خوراک‌ ـ پوشاک‌ و مسکن‌ کافی‌ همچنین‌ بهبود مداوم‌ شرایط‌ زندگی‌ به‌ رسمیت‌ شناخته شود.

•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    بخش د ماده ۸ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ اعتصاب‌ مشروط‌ بر اینکه‌ با رعایت‌ مقررات‌ کشور مربوط‌ اعمال‌ شود، بایستی به رسمیت شناخته شود.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

· ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

· بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.

· بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.

· بخش د ماده ۸ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ اعتصاب‌ مشروط‌ بر اینکه‌ با رعایت‌ مقررات‌ کشور مربوط‌ اعمال‌ شود، بایستی به رسمیت شناخته شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید