خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۱, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۲۱ ساعت ۲۰:۴۴:۲۹

    خانه  > اعدام  >  محکومیت یک جوان مشهدی به قصاص به جرم قتل در جریان نزاع دسته جمعی

محکومیت یک جوان مشهدی به قصاص به جرم قتل در جریان نزاع دسته جمعی

خبرگزاری هرانا – یک جوان ساکن مشهد که متهم است در جریان یک نزاع دسته جمعی در مراسم عروسی‌ای در مشهد، مرتکب قتل شده، به قصاص محکوم شد.

به گزارش روزنامه‌ی خراسان، حدود ساعت ۲۴ یکی از روزهای تیرماه سال ۸۸، ماموران کلانتری شفا در جریان یک نزاع دسته جمعی در خیابان یاس مشهد قرار گرفتند. با حضور ماموران کلانتری در محل، آن‌ها با خبر شدند که جوانی در جریان نزاع مجروح و به بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد منتقل شده است. پلیس بلافاصله به بیمارستان عازم شد اما وقتی به آنجا رسید جوان مجروح جان خود را از دست داده بود و عملیات احیا برای نجات وی بی‌فایده بود.

بنا به گفته‌ی پزشک یک بریدگی ۹ سانتی متری در ناحیه زیر بغل راست به وسیله شیء نوک تیز ایجاد و باعث قطع کامل شریان‌های حیاتی این جوان و در نتیجه مرگ وی شده بود. این در حالی بود که مسئولان بیمارستان یک چاقوی دسته مشکی خون آلود را که همراهان جوان فوت شده در اختیار آن‌ها قرار داده بودند به ماموران انتظامی دادند.

بر اساس این گزارش، شهروندی ه هویت وی “الف”، ۲۴ ساله‌ عنوان شده است عامل این قتل است.

وی به اتهام قتل عمدی به اعدام با طناب دار به عنوان قصاص نفس محکوم شد و دیگر متهمان درگیری در نزاع منجر به قتل به تحمل حبس محکوم و تعدادی از آنان نیز به اتهام شرب خمر به تحمل حد اسلامی محکوم شدند.

شایان ذکر است این رای پس از ابلاغ به طرفین قابل تجدید نظرخواهی و رسیدگی در دیوان عالی کشور است.

 

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید