خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  توقیف کتاب “حقوق شهروندی” از نمایشگاه کتاب تهران

توقیف کتاب “حقوق شهروندی” از نمایشگاه کتاب تهران

خبرگزاری هرانا – کتاب «حقوق شهروندی»، اثر محمدحسن علیپور، از نمایشگاه کتاب تهران جمع آوری شد.

به گزارش روزنامه شرق، کتاب دفاع از حقوق شهروندی نوشته محمدحسن علیپور مدیر و سردبیر هفته‌نامه توقیف‌شده «آبان» در بیست‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران جمع‌آوری و فروش آن ممنوع اعلام شد.

کتاب دفاع از حقوق شهروندی، دفاعیات مدیرمسوول آبان در دادگاه مطبوعات است که چند سال پیش با مجوز اداره کل کتاب وزارت ارشاد چاپ و ‌روانه بازار کتاب شد.

گفتنی است، فشار و سانسور و توقیف ناشران و کتب توسط دولت محمود احمدی‌نژاد در نمایشگاههای دو سال اخیر نسبت به سال‌های گذشته قوت بیشتری به خود گرفته است.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

• بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
• بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
• ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
• بخش الف ماده ۱۵ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: شرکت‌ در زندگی‌ فرهنگی‌ برای عموم، بایستی به رسمیت شناخته شود.
• بند ۱ ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع سهیم و شریک گردد و از هنر‌ها و به ویژه از پیشرفت علمی و فواید آن بهره‌مند شود.
• ماده ۲۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی به عنوان عضو جامعه حق امنیت اجتماعی دارد و مجاز است به یاری مساعی ملی و همکاری بین المللی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ضروری برای حفظ حیثیت و کرامت و رشد آزادانهٔ شخصیت خود را، با توجه به تشکیلات و منابع هر کشور، به دست آورد.
• بند ۲ ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر کس حق دارد از حمایت منافع معنوی و مادی آثار علمی، ادبی یا هنری خود برخوردار گردد.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید