خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  متهم به قتل بعد از مراسم قسامه به اعدام محکوم شد

متهم به قتل بعد از مراسم قسامه به اعدام محکوم شد

خبرگزاری هرانا – فردی بنام حسن که متهم است ۱۷ سال پیش دختری ۱۱ ساله را با مشارکت دو تن دیگر ربوده و مورد آزار و اذیت قرار داده و سپس به قتل رسانده است، در مراسم قسامه و بدون وجود ادله کافی به مرگ محکوم شد.

به گزارش تارنمای خبر آنلاین، آخرین متهم پرونده آزار و اذیت و قتل لیلا فتحی، ۱۷ سال پس از وقوع قتل با اجرای مراسم قسامه در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت.

دختر ۱۱ ساله که لیلا فتحی نام داشت بامداد ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۷۴ در حالی که از خانه خود در بندرعباس به منزل خاله‌اش در روستایی در کرمانشاه رفته بود برای تفریح از منزل خارج شد و دیگر بازنگشت. با ناپدید شدن لیلا خانواده وی موضوع را به پلیس اطلاع دادند و تجسس‌ها برای یافتن این دختر آغاز شد. پس از پیگیریهای پلیس سه نفر در این رابطه بازداشت شدند. ۵ تیر‌‌ همان سال، مجرم ردیف اول به سلول انفرادی منتقل شد و چند ساعت بعد در حالی که از خود یادداشتی مبنی بر بی گناهی دو نفر دیگر باقی گذاشته بود خودکشی کرد. سرانجام این پرونده، روز هفتم تیر سال ۷۴ در دادگاه رسیدگی شد و محمدصفر و حسن به جرم مشارکت در قتل به مرگ محکوم شدند. همچنین قرار شد خانواده لیلا تفاضل دیه را بپردازد.

محمدصفر و حسن در آستانه اعدام بودند که دادسرا به پرونده ایراد گرفت و با توجه به اعتراف هادی پیش از خودکشی حکم صادره را نقض کرد. پرونده دوباره برای رسیدگی به شعبه اول دادگاه عمومی تهران فرستاده شد و متهمان بار دیگر به مرگ محکوم شدند اما حکم باز هم در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور نقض شد. مدرک‌ها این بار به شعبه دوم فرستاده و برای متهمان حکم برائت صادر شد که با اعتراض اولیای دم به شعبه پنجم دادگاه عمومی تهران فرستاده شد.

با نقض حکم برائت از سوی دیوان عالی کشور رسیدگی به این پرونده در دستور کار قاضی الهی‌زاده – رئیس شعبه ۱۱۵۶ دادگاه عمومی وقت- قرار گرفت. او پرونده را از موردهای لوث تشخیص داد و اعلام کرد باید مراسم قسامه اجرا شود. بنابر این ۵۰ نفر از نزدیکان لیلا در دادگاه حاضر شدند و قسم خوردند محمدصفر و حسن در این جنایت دست داشتند: بدین ترتیب آنان بار دیگر به مرگ محکوم شدند. این در حالی است که حسن فراری شده بود و محمدصفر همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

با گذشت ۱۱ سال از این جنایت دلخراش، تلاش پلیس برای دستگیری متهم ردیف دوم نتیجه نداد و حکم اجرا نشد. تا اینکه آیت الله هاشمی شاهرودی دستور پرداخت ۲۲۰ میلیون ریال تفاضل دیه را از بیت المال صادر کرد و محمدصفر، بامداد چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت سال ۸۶ در زندان به دار آویخته شد.

بعد از آن تلاش زیادی برای دستگیری حسن انجام شد تا اینکه چند ماه قبل خانواده لیلا توانستند او را که به طور مخفیانه در شهرستان کاشمر زندگی می‌کرد شناسایی و با کمک پلیس دستگیر کنند. هر چند این مرد یک بار به طور غیابی به قصاص محکوم شده بود اما بعد از دستگیری به این رأی اعتراض کرد و قاضی گیوکی بعد از بررسی محتویات پرونده آن را از موارد لوث تشخیص داد و حکم به برگزاری مراسم قسامه داد. این بار نیز خانواده لیلا ۵۰ نفر از بستگان خود را برای مراسم قسامه به دادگاه آوردند که آن‌ها یک به یک قسم خوردند حسن قاتل لیلا است. بعد از مراسم قسامه واخواهی متهم و وکیلش به حکم قصاص رد شد و متهم در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید