خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱, 26th of October 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۱۹ ساعت ۱۹:۰۵:۵۶

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ یک شهروند بهایی در سمنان محاکمه شد

هرانا؛ یک شهروند بهایی در سمنان محاکمه شد

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه یک شهروند بهایی ساکن سمنان بنام “امید فیروزیان” در دادگاه انقلاب شهر سمنان برگرار شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ جلسه دادگاه یک شهروند بهایی ساکن سمنان بنام «امید فیروزیان» به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروههایی (منظور شرکت در جلسات مذهبی) به قصد برهم زدن امنیت کشور در دادگاه انقلاب شهر سمنان برگزار و در خاتمه مقرر شد حکم اولیه به زودی به نامبرده ابلاغ گردد.

قابل ذکر است امید فیروزیان در زمستان سال گذشته حدود دو ماه در بازداشت بوده است و به قید وثیقه آزاد شده بود.

یاداور می‌شود در طی ماههای اخیر تعداد زیادی از بهاییان ساکن سمنان به دادگاه انقلاب فراخوانده شده که همگی به محکومیتهای طولانی محکوم گردیده‌اند از جمله این شهروندان بهایی می‌توان به محکومیت ۷ سال حبس تعزیری زهره نیک آئین، ۶ سال حبس تعزیری عادل فناییان، ۵ سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری ترانه ترابی و ۵ سال حبس تعزیری شهره اعظمی اشاره کرد.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید