خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ پلمپ محل کسب یکی از شهروندان بهایی در سمنان

هرانا؛ پلمپ محل کسب یکی از شهروندان بهایی در سمنان

خبرگزاری هرانا – روز پنج‌شنبه محل کسب (مغازه ابزار آلات) علی تبیانیان شهروند سمنانی بهایی بدون اخطار یا اعلان قبلی پلمب شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۴ اردی‌بهشت ماه ۱۳۹۱ محل کسب (مغازه ابزار آلات) یک شهروند بهایی به نام علی تبیانیان بدون اخطار یا اعلان قبلی پلمپ شد.

قابل ذکر است جواز کسب علی تبیانیان در ۳۰ بهمن ماه سال گذشته توسط اداره اماکن بدون ارائه هیچگونه دلیلی، لغو و محل کسب مزبور در همان زمان تخلیه شد.

گفتنی‌ست، پیگیریهای علی تبیانیان تاکنون هیچ ثمری نداشته و هیچ پاسخ صریح و روشنی از طرف اداره اماکن به ایشان داده نشده و فقط یکی از مسئولین اداره اماکن به نامبرده اظهار داشته که دستور از بالاست و کاری نمی توان کرد.

یاداوری می شود طی ماههای اخیر فشارهای اقتصادی و تعطیل کردن محل کسب شهروندان بهایی ساکن سمنان گسترش یافته که آخرین مورد آن لغو جواز کسب فروش لوازم بهداشتی فرهاد فناییان در فروردین ماه بوده است.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

 • اصل ۴۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هر کس مالک حاصل کسب و کار مشروع خویش است و هیچکس نمیتواند به عنوان مالکیت نسبت به کسب و کار خود امکان کسب و کار را از دیگری سلب کند.
 • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
 • ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
 • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
 • بند ۲ ماده ۱۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هیچ کس را نباید خودسرانه از حق مالکیت محروم کرد.
 • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
 • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
 • بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد.
 • بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
 • بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

  بدون نظر

  نظر بگذارید