خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ تاملی بر محاکمه ۱۸۹ نفر از دراویش گنابادی / محمد مصطفایی

هرانا؛ تاملی بر محاکمه ۱۸۹ نفر از دراویش گنابادی / محمد مصطفایی

دراویش ایران زمین از جمله اقلیت‌هایی هستند که سالیان سال است مورد هجمه نیروهای امنیتی و قضایی و بسیاری از اسلامگرایان افراطی قرار می‌گیرند. دراویش نه تنها نمی‌توانند آیین و مسلک خود را اجرا نمایند و سلوک دیرینه خود را در مجامع عمومی و حتی خصوص برپا کنند، بلکه در برخی از مواقع محل اقامتشان نیز مورد تخریب قرار می‌گیرد. در ماههای گذشته چند وکیلی که از دراویش دفاع می‌نمودند، تحت فشارهای روحی، روانی و جسمی قرار گرفته و علیه‌شان پرونده سازی شده و راهی زندان گردیدند. در حال حاضر تعدادی از وکلای دادگستری مدافع حقوق دارویش در بازداشت بوده و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به تصدی قاضی صلواتی قرار است آن‌ها را در روز ۲۶ اردیبهشت محاکمه کند. بسیاری از دراویش نیز همراه با وکلایشان در بازداشت به سر می‌برند. اما در یک اقدام گروهی قضایی قرار است از فردا سیزدهم اردیبهشت محاکمه ۱۸۹ نفر از دراویش گنابادی در شعبه ۱۰۴ دادگاه جزایی عمومی بروجرد برگزار گردد.

اما چرا این عده محاکمه می‌گردند؟ آن‌ها مرتکب چه جرمی شده‌اند؟ سوالاتی که در بسیاری از پرونده‌هایی قضایی که مامورین اطلاعات و امنیتی در آن‌ها دخیل هستند و نفوذ می‌کنند، بی‌پاسخ مانده است.

حقیقت ماجرا از این قرار است که در ساعت دو بامداد روز یکشنیه مورخ بیستم آبانماه سال ۱۳۸۶ تعدادی از نیروی‌های بسیجی و امنیتی با تعدادی از دراویش در حسنیه بروجرد درگیر می‌شوند. این درگیری باعث می‌شود تا افراد مهاجم از قدرت خود سواستفاده کرده و چند ساعت بعد از این واقعه با بولدزرهای دولتی به حسینه هجوم برده و حسینیه را به طور کامل تخریب کنند.

در اصل آنهایی که می‌بایست محاکمه شوند، افراد لباس شخصی با هویت‌های نامعلوم بوده که دست به تخریب حسینیه زده بودند. اما از انجا که این اقلیت مذهبی همیشه مورد بی‌مهری مسولین قرار داشتند و دارند، متاسفانه به عنوان متهم بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفتند. اتهام تمامی آن‌ها در بدو شروع و تشکیل پرونده اخلال در نظم عمومی، اجتماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت داخلی کشور، شرکت در ایراد ضرب و جرح و اهانت به مراجع و رهبر انقلاب اسلامی عنوان شده بود که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ تمامی این دراویش از اتهامات اجتماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت داخلی کشور، شرکت در ایراد ضرب و جرح و اهانت به مراجع و رهبر انقلاب اسلامی تبرئه شدند. اما نسبت به اتهام اخلال در نظم عمومی قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر گردید. قراری که فاقد دلیل و مدارک محکمه پسند است.

ملاحظه می‌فرمایید که ماموران بازداشت کنند در‌‌ همان ابتدای تشکیل پرونده، با قصد و نیت خاص، اتهاماتی را منتسب به بازداشت شدگان نمودند تا این موضوع را سیاسی و امنیتی جلوه داده و بتوانند به راحتی حقوق دارویش را تضییع کنند. برای برای رسیدن به اهداف شوم خود حتی از نام رهبری جمهوری اسلامی نیز سو استفاده کرده و عناوینی از جمله توهین به رهبری و برهم زدن امنیت عمومی را صرفا پاپوشی برای لاپوشانی اقدامات برخلاف قانون ماموان مهاجم به حسینیه برجرد، منتسب نمودند. ماموران مهاجم به حسینیه بروجرد نه تنها دست به تخریب غیر قانونی و بلاوجه حسینیه زدند، بلکه با استفاده از امکانات و تجهیزاتی که در اختیار داشتند، ازجمله گاز اشک اور و باتوم شروع به ضرب و جرح بسیاری از دراویش کردند و برای محاکمه دراویش شروع به تحریک عمومی کرده و نامه‌هایی را علیه دراویش منتشر و پخش کرده و شروع به جمع اوری امضا علیه دواریش جهت تحریک مرجع قضایی در محکوم نمودن دراویش نمودند.

حال از فردا به مدت ده روز قرار است در شعبه ۱۰۴ دادگاه جزایی عمومی بروجرد تمامی ۱۸۹ نفر تنها با داشتن چهار وکیل مدافع در دادگاه حاضر شده و محاکمه گردند. محاکمه‌ای که متهمین اصلی‌اش مامورانی هستند که از سپر قدرت برای بقای خود استفاده کرده و دیگری را متهم به ارتکاب جرم کرده‌اند تا خود از مسولیت کیفری مبرا گردند. امیدوارم قاضی دادگاه تحت تاثیر نفوذ ماموران امنیتی قرار نگرفته و عدالت را حاکم کند.

در پایان جا دارد که گروههای مدافع حقوق بشر بیش از پیش بر احقاق حقوق دراویش پافشاری کنند.

محمد مصطفایی
وکیل دادگستری

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید