خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۱۳ ساعت ۱۸:۲۰:۲۶

    خانه  > سایر گروهها  >  یک قلاده پلنگ شکار کشاورزان سیاهکلی شد

یک قلاده پلنگ شکار کشاورزان سیاهکلی شد

خبرگزاری هرانا – مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: یک قلاده پلنگ در دام تعبیه شده کشاورزان منطقه سیاهکل به دام افتاد و تلف شد.

به گزارش فارس، امیر عبدوس ظهر امروز در جلسه محیط زیست استان از تلف شدن یک قلاده پلنگ در سیاهکل خبر داد. وی با بیان اینکه طبق برآورد کار‌شناسان محیط زیست استان پلنگ تلف شده دو ساله بود، اظهار کرد: این حیوان با طول بدن ۸۰ سانتی‌م‌تر تا پایین دست منطقه شکار ممنوع دیلمان، درفک و مرز شالیزارهای حوزه جلگه‌ای سیاهکل در منطقه «موشا» از ارتفاعات پایین آمده و هنوز دلیل خروج از زیستگاه این گونه مشخص نیست و کار‌شناسان در حال بررسی عوامل هستند.

مدیرکل محیط زیست گیلان ابراز کرد: هر ساله با آغاز فصل کشاورزی به دلیل آسیب‌هایی که گونه گراز به شالیزار‌ها وارد می‌کنند کشاورزان منطقه بدون اخذ مجوز اقدام به نصب تله‌های سیمی در حاشیه شالیزار‌ها می‌کنند تا صدمات وارده به شالیزار‌ها را به حداقل برسانند.

وی افزود: در این حادثه گروه اجرایی و کار‌شناسی به سرپرستی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست گیلان به محض اطلاع از وقوع به محل اعزام شدند اما با لاشه جان داده حیوان را دیدند.

عبدوس، با انتقاد صریح نسبت به این گونه اقدام‌های جوامع بومی برای مبارزه با حیوانات زیانکار اذعان کرد: این روش دفع گراز نه تنها به نفع کشاورزان نیست بلکه موجب کاهش جمعیت گونه پلنگ که خود دشمن طبیعی گراز و عامل محدود کننده جمعیت آن بوده، می‌شود و در این صورت طغیان و بروز خسارات بیشتر از گراز به مزارع خودشان است.

وی خاطرنشان کرد: در سطح سازمان حفاظت محیط زیست شیوه‌نامه‌ای در این زمینه وجود دارد که طبق درخواست کشاورزان هر منطقه و بررسی نهایی کار‌شناسان با هماهنگی میر شکاران معتمد نسبت به متواری کردن گونه‌های جانوران زیانکار اقدام می‌کند.

وی یادآور شد: در سال‌های اخیر به دلیل توقف عملیات جنگل تراشی و به واسطه ترمیم جمعیت پستانداران علف‌خوار مانند مرال و شوکا در سطح استان، جمعیت پلنگ نیز به طور نسبی رو به افزایش گذاشته است.

عبدوس، مرگ پلنگ مذکور را نخستین حادثه تلخ استان در سال‌های اخیر برای جمعیت این گونه دانست و تصریح کرد: مرگ این پلنگ موج نگرانی را در جامعه دوستداران محیط زیست پراکنده است.

وی، مهم‌ترین طعمه پلنگ را پس از کل و بز، خوک وحشی «گراز» و انواع گوزن‌ها دانست و ابراز کرد: پلنگ هرگز به انسان حمله نمی‌کند مگر اینکه از طرف انسان متوجه خطری علیه خود شود که این شیوه دفاعی تمام حیوانات است.

 

موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل اول اعلامیهٔ کنفرانس سازمان ملل متحد درباره محیط زیست (اعلامیه استکهلم): انسان از حقوقى بنیادین براى داشتن آزادی، برابرى و شرایط مناسب زندگى در محیط زیستى که به او اجازه ى زندگى با حیثیت و سعادتمندانه را بدهد، برخوردار است.
•    ماده ۱۱ پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر: هر فرد حق دارد در محیط زیست سالم زندگی کند.
•    ماده ۱۵ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: دولت‌ها موظف‌اند که شرایط طبیعی حیات را دچار تغییرات نامساعدی نکنند که به سلامت انسان و بهزیستی جمعی آسیبی وارد کند.
•    ماده ۱۴ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: هر انسان و کلیه انسان‌ها به صورت گروهی حق دارند، از محیط زیستی سالم و متعادل از نظر زیست محیطی و مساعد برای توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حقوقی برخوردار گردند.
•    ماده ۲۴ منشور آفریقایی حقوق بشر: کلیه اقوام حق دارند از محیط زیستی رضایت بخش و جامع، مناسب برای توسعه خود، برخوردار باشند.
•    بخشی از ماده ۲۳ اعلامیه هزاره: تلاش‌های دسته جمعی برای مدیریت، حفاظت و توسعه پایدار تمامی جنگل‌ها تشدید شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید