خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۱۳ ساعت ۱۴:۵۴:۵۸

    خانه  > سایر گروهها  >  تخلیه سالانه یک میلیون و دویست هزار بشکه نفت خام در خلیج فارس

تخلیه سالانه یک میلیون و دویست هزار بشکه نفت خام در خلیج فارس

خبرگزاری هرانا – معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مختلف در آبهای خلیج فارس تخلیه می‌شود.

عبدالرضا کرباسی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: البته با توجه به اینکه روزانه ۱۳ میلیون بشکه نفت خام از خلیج فارس به کشورهای مختلف صادر می‌شود و این رقم در سال به ۴ میلیارد و ۷۴۵ میلیون بشکه می‌رسد تخلیه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در سال در خلیج فارس ناچیز و معادل ۵ صدم درصد این مقدار است. به گفته وی، اما همین درصد ناچیز برای آبزیان و اکوسیستم خلیج فارس مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند که بر این اساس سازمان محیط زیست برنامه‌هایی برای کاهش آن تدوین کرده است.

کرباسی اظهار داشت: این آمار تا سال دوهزار است و بعد ازاین سال به دلیل اینکه نفت کش‌های نسل جدید که دارای سیستم‌های محبوس کننده آب توازن و یا سیستم‌های دو جداره که آب توازن خود را بین دو جدار نگهداری می‌کنند در خلیج فارس تردد می‌کنند احتمالاً این رقم کاهش یافته است.

معاون محیط دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد: همچنین در سالهای برای جلوگیری از ورود گونه‌های مهاجم به کشور‌های مقصد اغلب نفت کش‌هایی که به سیستم‌های جدید آب توازن مجهز نیستند آب توازن خود را در طول مسیر هر ۵۰ کیلومتر به ۵۰ کیلومتر تخلیه می‌کنند.

وی با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی مسئول مقابله با آلودگیهای نفتی است تأکید کرد: برای کاهش این آلودگی‌ها مقرر شده این سازمان تا پایان سال ۹۲ بیش از ۱۴ دستگاه دریافت آب توازن را در خلیج فارس مستقر کند.

کرباسی با بیان اینکه نصب این تجهیزات نیازمند سرمایه گذاری چندان زیادی نیست افزود: با بودجه‌ای معادل ۶۰ میلیون دلار می‌توان ۷ دستگاه دریافت آب توازن در بنادر و ۷ دستگاه در عرشه کشتی‌ها نصب کرد.

موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل چهاردهم بیانیه‌ کنفرانس‌ سازمان‌ ملل‌ متحد‌ درباره‌ محیط ‌زیست‌ و توسعه‌: کشور‌ها باید به‌ طور مؤثر با یکدیگر همکاری‌ کنند و از هرگونه‌ نقل‌ و انتقال‌ و جابجایی‌ مواد آلوده‌کننده‌ محیط‌زیست‌ که‌ سلامتی‌ انسان‌ را به‌ خطر می‌اندازند، ممانعت‌ به‌ عمل‌ آورند.
•    ماده ۱۱ پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر: هر فرد حق دارد در محیط زیست سالم زندگی کند.
•    اصل اول اعلامیهٔ کنفرانس سازمان ملل متحد درباره محیط زیست (اعلامیه استکهلم): انسان از حقوقى بنیادین براى داشتن آزادی، برابرى و شرایط مناسب زندگى در محیط زیستى که به او اجازه ى زندگى با حیثیت و سعادتمندانه را بدهد، برخوردار است.
•    ماده ۱۵ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: دولت‌ها موظف‌اند که شرایط طبیعی حیات را دچار تغییرات نامساعدی نکنند که به سلامت انسان و بهزیستی جمعی آسیبی وارد کند.
•    ماده ۱۴ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: هر انسان و کلیه انسان‌ها به صورت گروهی حق دارند، از محیط زیستی سالم و متعادل از نظر زیست محیطی و مساعد برای توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حقوقی برخوردار گردند.
•    ماده ۲۴ منشور آفریقایی حقوق بشر: کلیه اقوام حق دارند از محیط زیستی رضایت بخش و جامع، مناسب برای توسعه خود، برخوردار باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید