خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  بازداشت و بی‌خبری از وضعیت دو تن از نو کیشان مسیحی

بازداشت و بی‌خبری از وضعیت دو تن از نو کیشان مسیحی

خبرگزاری هرانا – از وضعیت لادن. ن و هومن. ح دو تن از شهروندان نوکیش مسیحی که روز شنبه ۲۶ فروردین ماه سال جاری در یورش هم زمان مامورین امنیتی به منازل مسکونیشان بازداشت شده‌اند، هیچگونه اطلاعی در دست نیست.

به گزارش محبت نیوز، صبح روز شنبه ۲۶ فروردین ماه سال جاری، تعدادی از مامورین امنیتی همزمان به منزل دو تن از نوکیشان به نام‌های «لادن. ن» و «هومن. ح» هجوم برده و آنان را بازداشت نمودند. ماموران امنیتی که در میان آنان افراد لباس شخصی نیز بودند بدون ارائه حکم قضایی وارد ساختمان شده و بدون هیچ گونه توضیحی این دو نفر را بازداشت و با خود به مکان نامعلومی منتقل نمودند.

 

در همین خصوص یک منبع آگاه ضمن تایید این خبر می‌گوید: «ماموران، لباس شخصی بودند و خودشان را معرفی نکردند، آن‌ها به زور وارد منزل شدند و لادن را با خود بردند و حتا اجازه ندادند که او لباس مناسب بپوشد و فقط در جواب سوالات مادرش که پرسید شما که هستید و دخترم را کجا می‌برید جواب دادند، به «عیسی مسیح» بگویید بیاید نجاتش دهد!»

به نقل از این منابع آگاه، ماموران ضمن بازرسی منزل، برخی از وسایل شخصی از جمله؛ لپ تاپ، دوربین عکاسی و کتاب‌های شخصی او و نیز عکس‌هایی از مراسمی غسل تعمید دوستانش در خارج از کشور را با خود بردند.

این گزارش حاکی است، در همین حال خانواده این افراد بازداشت شده در بی‌خبری و نگرانی از وضعیت سلامتی فرزندانشان بسر می‌برند و پیگیری آنان تاکنون برای مشخص شدن وضعیت و ملاقات با فرزندانشان نتیجه ایی در بر نداشت.

لادن ۲۶ ساله و هومن ۲۷ ساله پس از بازداشت گفته می‌شود به زندان اوین منتقل و در بازداشت بسر می‌برند. طی روزهای گذشته نیز از سوی دادسرای مستقر در زندان اوین احضاریه ایی نیز برای والدین این افراد ارسال شده تا ضمن مراجعه به این دادسرا نسبت به فعالیت‌های فرزندانشان سوالاتی را پاسخ دهند.

در پی بازداشت این افراد دوستان این دو نوکیش مسیحی می‌گویند: «بنظر می‌رسد علت دستگیری آنان می‌تواند به دلیل شرکت در کلیسای خانگی و تبلیغ برای مسیحیت و حضور در جشنی بوده که به مناسبت تعمید یکی از دوستان برپا شده است.»

 

موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید