خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۱۲ ساعت ۱۶:۳۶:۵۹

    خانه  > اعدام  >  تائید حکم اعدام غلامرضا خسروی سواد جانی در دیوان عالی کشور

تائید حکم اعدام غلامرضا خسروی سواد جانی در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور، غلامرضا خسروی سوادجانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین را به مرگ محکوم کرد.

در تاریخ دوم اردیبهشت ماه جاری شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور با تائید حکم اعدام یک زندانی سیاسی و اعلام آن به اجرای احکام دادگاه انقلاب حکم مرگ وی را به مرحله اجرا گذاشت. بر اساس گزارش یک گروه حقوق بشری پرونده زندانی سیاسی غلامرضا خسروی سواد جانی در تاریخ ۱۷اسفندماه ۱۳۹۰ به شماره رایانه ای ۹۰۰۹۹۸۰۰۰۲۰۱۳۶۳۴ با حکم اعدام وارد دبیرخانه دیوان عالی کشور و به شعبه ۳۱ دیوان ارجاع شده و این حکم توسط فردی بنام جعفری رئیس این شعبه و فرد دیگری بنام طباطبایی مورد تایید قرار گرفته است.

این زندانی که سابقه بازداشت در سال ۶۰ را نیز دارد به اتهام کمک مالی به یک تلویزیون ماهواره ای وابسته به اپوزیسیون در سال ۸۶ بازداشت شد و با اتهاماتی نظیر جاسوسی و کمک مالی به سازمان مجاهدین خلق مواجه شده و در آبان ماه سال ۸۷ در رفسنجان محاکمه و به سه سال حبس تعذیری و سه سال تعلیقی محکوم شد.

به گزارش فعالین حقوق بشر و دموکراسی، حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب رفسنجان مورد اعتراض وزارت اطلاعات قرار گرفته و دادگاه تجدید نظر استان کرمان وی را به شش سال حبس تعزیری محکوم کرد.

پرونده این زندانی سیاسی با شکایت وزارت دفاع وارد مرحله جدیدی شد و نامبرده پس از تحمل بیش از یک سال انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان ۶۴ وزارت دفاع منتقل شد.

وی پس از بازجویی های طولانی در هشتم آذر ماه سال ۸۸ از سوی قاضی پیر عباسی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و با اتهام محاربه از سوی دادستانی مواجه شد که قاضی پیر عباسی رای به عدم صلاحیت دادگاه داد.

حکم صادره از سوی شعبه ۲۶ با دخالت دیوان عالی کشور رد شده و این شعبه مجبور به تشکیل مجدد جلسات دادگاه شده و نهایتا وی در سال ۸۹ به اعدام محکوم شد.

این حکم نیز با تشخیص نقص در پرونده توسط دیوان عالی بار دیگر به شعبه ۲۶ فرستاده شد و پس از محاکمه در آبان ماه سال ۹۰ حکم به اعدام وی صادر شد.

قابل توجه است که غلامرضا خسروی در تمام این مدت یعنی بیش از ۲۰ ماه در سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ اوین نگهداری می‌شد که این به غیر از دوران انفرادی در کرمان و بازداشتگاه ۶۴ وزارت دفاع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید