خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۱, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۱۱ ساعت ۱۷:۱۶:۵۳

    خانه  > زندانیان  >  ۲۶ روز اعتصاب غذای یک زندانی سیاسی

۲۶ روز اعتصاب غذای یک زندانی سیاسی

خبرگزاری هرانا – نزدیکان علی مرادی یکی از زندانیان سیاسی کرد می‌گویند، این زندانی از ۱۶ فروردین‌ماه در زندان بندرعباس لب‌های خود را دوخته و اعتصاب غذا کرده است.

یکی از نزدیکان علی مرادی در گفت‌وگو با زمانه، علت اعتصاب این زندانی سیاسی را «انتقال غیرقانونی» وی از زندان میناب به زندان بندرعباس عنوان کرد. این منبع نزدیک به علی مرادی گفت: «وی روزهای اخیر به سلول انفرادی منتقل شده و وضعیت جسمانی‌اش وخیم است.»

علی مرادی اواخر بهمن‌ماه سال ۱۳۸۲ در روستای کانی‌دینار از توابع مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کرد به ۳۰ سال حبس و تبعید به زندان میناب محکوم شد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز به نقل از یک منبع محلی نوشته است: «اواخر بهمن‌ماه سال گذشته بعد از حضور یکی از بازرسان سازمان زندان‌های کشور به نام شمس در زندان میناب، علی مرادی زندانی سیاسی به دلیل نیاز به رسیدگی پزشکی نسبت به وضعیت بهداشتی و رسیدگی پزشکی زندان با این بازرس گفت‌وگو کرده است و نسبت به وضعیت بهداشتی و رسیدگی پزشکی زندانیان در زندان اعتراض کرده است.»

در ادامه گزارش آمده است: «بعد از این روز به‌دستور رئیس زندان میناب به بهانه‌ واهی این زندانی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به سلول انفرادی انتقال داده شده است. مسئولان زندان بعد از حدود ۱۵ روز از انتقال وی به سلول‌های انفرادی در یک روند غیر قانونی وی را به زندان بندرعباس تبعید کرده‌اند.»

گفته می‌شود، علی مرادی و شماری از زندانیان سیاسی زندان میناب تاکنون چندین بار به‌دلیل نگهداریشان در بین زندانیان عادی اعتراض کرده‌اند.

پیش‌تر نیز کمال شریفی زندانی سیاسی کرد در زندان میناب در اعتراض به نگهداری در بین زندانیان عادی به‌مدت ۴۰ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

کمال شریفی، سال ۱۳۷۸ توسط نیروهای امنیتی در شهر سقز بازداشت و به اتهام «ارتکاب جرائم امنیتی» به ۳۰ سال زندان در تبعید و ممنوعیت ملاقات محکوم شد.

 

موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۸ کنوانسیون حقوق زندانیان: دسته‌های مختلف از زندانیان باید در زندانهای جداگانه و یا بخش‌های متفاوت از زندان نگهداری شوند.

•    ماده ۳۱ کنوانسیون حقوق زندانیان: تنبیه و شکنجه بدنی، قرار دادن زندانی در سلول تاریک و یا هرگونه مجازات بیرحمانه، غیرانسانی و اهانت آمیز تحت هر شرایطی ممنوع است و باید به طور کامل از لیست مجازات و تنبیه برای جرائم انضباطی خارج شود.
•    بند ۱ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: در باره کلیه افرادی که از آزادی خود محروم شده‌اند باید با انسانیت و احترام به حیثیت ذاتی شخص انسان رفتار کرد.
•    ماده ۷ قطعنامه اصول اساسی رفتار با زندانیان: تلاش‌ها در جهت حذف حبس انفرادی به عنوان مجازات، یا در جهت محدود کردن استفاده از آن، باید انجام و تشویق شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید