خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۱, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۰۷ ساعت ۵:۲۸:۴۴

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ محاکمه و محکومیت دو شهروند بهایی در سمنان

هرانا؛ محاکمه و محکومیت دو شهروند بهایی در سمنان

خبرگزاری هرانا – شهره اعظمی (کسایی) شهروند بهایی به اتهام عضویت در جامعه بهایی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و انیسا فناییان (ایقانی) محاکمه و در انتظار صدور حکم می‌باشد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر یک شهروند بهایی ساکن سمنان به نام شهره اعظمی (کسایی) به اتهام عضویت در جامعه بهایی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است نامبرده سال گذشته مدتی بازداشت بوده که به قید وثیقه آزاد گردید.

همچنین دادگاه بدوی یک شهروند بهایی دیگر ساکن سمنان به نام انیسا فناییان (ایقانی) در تاریخ ۲۱ فروردین ماه برگزار گردید و نامبرده منتظر اعلام حکم می‌باشد.

قابل ذکر است انیسا فناییان در آبان ماه سال گذشته به مدت ۱۵ روز در اداره اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفت نامبرده دارای دو فرزند ۲ و ۷ ساله است و همسرش، سیامک ایقانی در حال سپری کردن دوره محکومیت ۳ ساله در زندان سمنان می‌باشد.

یادآوری می‌شود انیسا فناییان یازدهمین شهروند زن بهایی است که طی سه سال گذشته در سمنان محاکمه شده و حکمهایی از یک تا ۷ سال حبس تعزیری دریافت کرده‌اند.

 

موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید