خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  اخراج ۱۹ نفر از کارگران قراردادی سازمان پارک‌های سنندج

اخراج ۱۹ نفر از کارگران قراردادی سازمان پارک‌های سنندج

خبرگزاری هرانا – سازمان امور پارک­های سنندج، وابسته به شهرداری مرکزی، تعداد ۱۹ نفر از کارگران قراردادی فضای سبز خود را که دارای سوابق ۳ تا ۱۵ سال خدمت در سازمان مذبور می‌­باشند را اخراج نموده است.

به گزارش کمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، در این خصوص مسئولین مربوطه با استناد به قانون جدید هیأت دولت، مبنی بر لغو قراردادهای موقت از سوی ارگانهای دولتی، خود را از هر گونه مسئولیتی در قبال اخراج کارگران مبرا دانسته و از پاسخگویی به آن­‌ها جهت جذب مجددشان سر باز می‌­زنند.

لازم به ذکر است کارگران فضای سبز سنندج سالهاست در شرایطی اسفناک و ضد کارگری، مشغول به کارمی باشند؛ به طوری که تنها هشت ماه از سال (۱۵ فروردین تا ۱۵ آذر) کار کرده و چهار ماه دیگر را به دلیل این­که به آن­‌ها نیازی نداشته­ اند، از کار بی­کار شده و کوچک‌ترین مزایایی به آن­‌ها تخصیص داده نمی‌شود.

موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۳ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر کسی که کار می‌کند حق دارد مزد منصفانه و رضایت بخشی دریافت دارد که زندگی او و خانواده‌اش را موافق حیثیت و کرامت انسانی تأمین کند و در صورت لزوم با دیگر وسایل حمایت اجتماعی کامل شود.
•    بند ۱ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد کار کند، کار خود را آزادانه برگزیند، شرایط منصفانه و رضایت بخشی برای کار خواستار باشد و در برابر بی‌کاری حمایت شود.
•    بند ۱ ماده ۱۱ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی:
حق‌ هر کس‌ به‌ داشتن‌ سطح‌ زندگی‌ کافی‌ برای‌ خود و خانواده‌اش‌ شامل‌ خوراک‌ ـ پوشاک‌ و مسکن‌ کافی‌ همچنین‌ بهبود مداوم‌ شرایط‌ زندگی‌ به‌ رسمیت‌ شناخته شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید