خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, 16th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۰۵ ساعت ۲۰:۱۹:۳۹

    خانه  > اعدام  >  اعدام گروهی ۸ زندانی در زندان رجایی شهر کرج

اعدام گروهی ۸ زندانی در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – ۸ زندانی که روز گذشته از زندان قزل حصار به سلولهای انفرادی بند ۱ زندان گوهردشت کرج منتقل شده بودند سحرگاه امروز اعدام شدند.

به گزارش تارنمای فعالین حقوق بشر و دمکراسی، روز سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه حوالی ساعت ۴ صبح ۸ زندانی که روز گذشته از سالنهای ۱، ۲، ۳، ۴ و۷ واحد ۲ زندان قزل حصار به سلولهای انفرادی بند ۱ زندان گوهردشت منتقل کرده بودند به دار آویخته شدند. اجساد این زندانیان در سردخانه بی‌بی حکیمه کرج نگهداری می‌شود و به خانواده‌های آن‌ها گفته شده است که می‌توانند اجساد آن‌ها را تحویل بگیرند. اما اجازه انتقال جسد شهروند افغانی به افغانستان تا این لحظه صادر نشده است و به آن‌ها گفته شد به شرطی جسد را تحویل می‌دهند که در ایران دفن شود.

اسامی زندانیان که صبح امروز  اعدام در مورد آن‌ها به اجرا گذاشته شد به قرار زیر می‌باشد:

۱-محمد شفیع حیدری ۳۳ ساله متاهل و دارای ۳ فرزند می‌باشد. او از شهروندان افغانستان است و ۳ سال در زندان بسر برد. او درسلول۲۲ سالن۴ واحد ۲ زندان قزل حصار کرج زندانی بود.

۲- حسین باقری ۲۰ ساله، ۱۸ ماه در زندان بسر می‌برد و در سالن ۷ واحد ۲ زندان قزل حصار زندانی بود.

۳- محمد رضایی ۶۰ ساله ساله، ۵ سال در زندان بسر می‌برد و در سالن ۳ واحد ۲ زندان قزل حصار زندانی بود.

۴-محمد جفقانی ۴۲ ساله، ۵ سال در زندان بود و در سالن ۳ واحد ۲ زندان قزل حصار کرج زندانی بود.

۵-یدالله کبیری ۵۰ ساله، ۳ سال در زندان بسر می‌برد. او سخت بیمار بود و احتمالا مبتلا به بیماری سرطان بود و پزشکان خواهان آزادی وی بودند او در سالن ۲ واحد ۲ زندان قزل حصار زندانی بود.

۶-عباس بیگی ۳۸ ساله در سالن ۲ واحد۲ زندان قزل حصار زندانی بود.

۷-ابوالقاسم پورحسن ۳۷ ساله ۳ سال در زندان بودو در سالن ۳ واحد ۲ زندان قزل حصار زندانی بود.

۸- علیرضا شکوهی منش ۲۸ ساله، ۴ ساله در زندان بسر می‌برد و در سالن ۳ واحد زندان قزل حصار زندانی بود.

از سرنوشت ۳ زندانی دیگر خبری در دست نیست و احتمال می‌رود که در زندان اوین اعدام شده باشند. اسامی بعضی از آن‌ها به قرار زیر می‌باشد:

۱- قاسم شهدی‌پور، ۶ سال در زندان بسر می‌برد و در سالن ۱ واحد ۲ زندان قزل حصار زندانی بود

۲- قربان گل بابایی ۴۸ ساله، ۶ سال در زندان بسر می‌برد و در سالن ۱ واحد ۲ زندانی بود

در طی دو هفتۀ گذشته ۳۳ نفر اعدام شدند بجز اعدام‌های دیروز و امروز زندان قزل حصار بقیه توسط رسانه‌های رسمی دولت اعلام شده بود که ۳ نفر از آن‌ها در مرودشت و شاهرود در ملاء عام به دار آویخته شدند. عدم اعلام اعدام‌های دیروز و امروز توسط قوۀ قضاییه رژیم ولی فقیه خود دلیل دیگری است مبنی بر آمار اعدام‌ها فرا‌تر از آنچه که در رسانه‌های دولتی اعلام می‌شود می‌باشد.

 

بررسی موارد حقوق نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید