خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, 19th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۰۳ ساعت ۱۵:۲۸:۰۱

    خانه  > اعدام  >  سه زندانی در اصفهان اعدام شدند

سه زندانی در اصفهان اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – دو زندانی متهم به حمل و نگهداری مواد مخدر و یک زندانی متهم به قتل عمد پس از تائید حکم اعدامشان در زندان اصفهان اجرا شد.

به گزارش مهر، نخستین اعدامی فردی به نام علی. الف فرزند عبدالعلی متولد ۱۳۶۴ و ساکن فریدن بود که به جرم نگهداری ۷۱۰ گرم کراک بر اساس رأی شعبه پنجم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به اعدام محکوم شد.

دومین محکوم به مرگ نیز مهدی. الف فرزند حجت اله متولد ۱۳۶۲ اهل اصفهان بود که به جرم نگهداری ۶۲۸ گرم کراک بارأی شعبه پنجم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به اعدام محکوم شد.

هر دو حکم توسط دادستان کل کشور تأیید و پس از آنکه درخواست عفو آنها در دو نوبت مورد مخالفت قرار گرفت، با طی مراحل و تشریفات قانونی به اجرا درآمد و محکومان به دار آویخته شدند.

همچنین فردی به نام امیر که به اتهام قتل عمد بازداشت شده بود پس از محاکمه در شعبه ۱۰۶ دادگاه عمومی و جزائی اصفهان به قصاص محکوم شد که با تائید حکم اعدام از سوی دیوان عالی کشور حکم اعدام وی در زندان اصفهان اجرا شد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

 

  • ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
  • بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
  • بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید