خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بازداشت محمدرضا روزخوش و رسول مقدم در تهران وکرج

بازداشت محمدرضا روزخوش و رسول مقدم در تهران وکرج

خبرگزاری هرانا – کمیته گزارشگران حقوق بشر در خبری اعلام کرد محمدرضا روزخوش، وبلاگ‌نویس و رسول مقدم، از حامیان جنبش سبز در تهران و کرج بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش رسول مقدم، شامگاه یکشنبه در حال عزیمت به شهر کرج و حضور در محل خدمت سربازی خود توسط چند تن از ماموران امنیتی در مقابل منزلش بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط برخی اسناد، مدارک و کامپیوتر شخصی‌اش، به محلی نامعلوم منتقل شد.

هم‌چنین محمدرضا روزخوش، نویسنده وبلاگ ندای درون روز دوشنبه در محل کار خود در کرج توسط سه مأمور لباس شخصی بازداشت شد.

این گزارش می افزاید: مأموران، شامگاه همان روز با مراجعه به منزل وی، ضمن برخورد بسیار بد با خانواده او، به تفتیش منزل پرداخته و بسیاری از اسناد، کامیپوتر و اموال شخصی‌اش را ضبط کرده کرده و او را به محل نامعلومی منتقل کردند.

محمدرضا روزخوش در جریان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ نیز، به مدت سه ماه در بازداشت بوده است.

در پایان این گزارش آمده است: هنوز از علت دستگیری، محل نگهداری بازداشت شدگان و طبعا از سرنوشت این دو بازداشتی اطلاعی در دست نیست.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمیتوان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید