خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۱, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۱/۲۰ ساعت ۱۰:۰۲:۵۵

    خانه  > فرهنگی  >  اکران فیلم”خصوصی” متوقف شد

اکران فیلم”خصوصی” متوقف شد

خبرگزاری هرانا – گزارش‌ها حاکی از توقیف فیلم “خصوصی” می‌باشد و این در حالیست که وزارت ارشاد مدعی شده مدت اکران به اتمام رسیده است.

حبیب کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره توقیف فیلم “خصوصی”، گفت: “توقیف این فیلم بنا به خواست شورای صنفی نمایش نبود. اما به دلیل اتفاقاتی که از زمان اکران این فیلم تا امروز افتاده است، گروهی از بالا عمل کردند و از ما خواستند اکران “خصوصی” را متوقف کنیم. این توقیف با مجوز ماست اما به میل ما نیست.”

به گزارش خبرآنلاین، وی با یادآوری اینکه قرار بود “نارنجی پوش” دو روز دیگر جایگزین فیلم «خصوصی» می‌شد، افزود: “ظاهرا دوستان نمی‌توانستند این دو روز را هم تحمل کنند. به همین خاطر «نارنجی‌پوش» جایگزین این فیلم در سینماهای کشور می‌شود.”

سخنگوی شورای صنفی نمایش همچنین عنوان کرد: “چنین اتفاقی احتمالا به زودی برای فیلم “گشت ارشاد” هم خواهد افتاد.”

کاوش با تاکید بر غیرقانونی عمل کردن حوزه هنری و شهرداری مبنی بر برداشتن دو فیلم “خصوصی” و “گشت ارشاد” از روی پرده، توضیح داد: “همچنان مصر هستیم که جریمه را از حوزه هنری و شهرداری بگیریم. این دو نهاد کار غیرقانونی کردند و باید خسارت این کار را به عوامل و سازندگان این دو فیلم بدهند.”

وی در پاسخ به این سئوال که آیا چنین اتفاقی برای فیلم‌های دیگر هم در آینده خواهد افتاد، گفت: “اگر تابع قانون نباشیم چنین اتفاقی باز هم می‌افتد. نباید نظرات شخصی را وارد مسائلی کنیم که قانونمند هستند. تنها نهادی که می‌تواند از اجرای قانون دفاع کند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.”

“نارنجی پوش” به کارگردانی داریوش مهرجویی از چهارشنبه ۲۳ فرودین ماه در ۴۰ سینما اکران خواهد شد. از این ۴۰ سینما، ۲۰ سینما سهم شهرستان‌ها است.

در همین حال علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد در گفت‌و‌گو با فارس درباره توقیف فیلم “خصوصی” و “گشت ارشاد” گفت: “اکران طبیعی این آثار در حال اتمام است و به تدریج فیلم جایگزین می‌شود. اصلاً بحث توقیف مطرح نیست، زیرا اگر توقیف بود این فیلم‌ها امکان اکران نداشت و سالن در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گرفت. بیش از سه هفته از اکران فیلم “خصوصی” گذشته است و به طور طبیعی فیلم بعدی آماده و جایگزین می‌شود. لابراتوار‌ها هم چند روزی است که باز و فعال هستند و کارشان را انجام می‌دهند، این روالی است که در همه سال‌ها رخ می‌داده است.”

 

 

بررسی برخی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
بخش الف ماده ۱۵ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: شرکت‌ در زندگی‌ فرهنگی‌ برای عموم، بایستی به رسمیت شناخته شود.
بند ۱ ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع سهیم و شریک گردد و از هنر‌ها و به ویژه از پیشرفت علمی و فواید آن بهره‌مند شود.
ماده ۲۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی به عنوان عضو جامعه حق امنیت اجتماعی دارد و مجاز است به یاری مساعی ملی و همکاری بین المللی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ضروری برای حفظ حیثیت و کرامت و رشد آزادانهٔ شخصیت خود را، با توجه به تشکیلات و منابع هر کشور، به دست آورد.
بند ۲ ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر کس حق دارد از حمایت منافع معنوی و مادی آثار علمی، ادبی یا هنری خود برخوردار گردد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید