خبرگزاری هرانا

    خانه  > فرهنگی  >  قبرستان تاریخی مسیحیان در کرمان زیر و رو شد

قبرستان تاریخی مسیحیان در کرمان زیر و رو شد

خبرگزاری هرانا – قبرستان‌ تاریخی مسیحیان که در حریم قلعه دختر واقع شده بدون آنکه در فهرست آثار ملی جای گیرد کاملا تخریب شد. این قبرستان که در راستای طرح آزادسازی قلعه دختر و قلعه اردشیر قرار گرفته، بارها توسط معتادان زیر و رو و قبرها به منظور یافتن اشیاء گرانبها تخیله شده بود.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ قبرستان تاریخی مسیحیان که در حریم قلعه دختر قرار گرفته از بین رفت. شواهد امر و گفته‌های افراد ساکن در نزدیکی قلعه دختر از تاریخی بودن این قبرستان خبر می‌دهد. آن‌ها می‌گویند قدمت این قبرستان بیش از ۲۰۰ سال است.

به گزارش CHN‌ این درحالی است که هنوز هیچ کارشناسی برای بررسی تاریخی در این محل حضور نیافته است. با این وجود مسئول روابط عمومی سازمان میراث‌فرهنگی کرمان علت تخریب قبرستان تاریخی مسیحیان را آزادسازی طرح قلعه دختر و قلعه اردشیر عنوان کرد.

«محمد مهدی افضلی»، مدیر روابط عمومی سازمان میراث‌فرهنگی کرمان در این باره به CHN گفت: «قبرستان تاریخی مسیحیان در فهرست ملی ثبت نشده است و تخریب قبرستان در راستای پروژه آزاد سازی اطراف قلعه دختر و قلعه اردشیر توسط شهرداری و میراث‌فرهنگی بوده است.»

به گفته وی، پیش از این، قبرستان قدیمی دیگری در اطراف گنید جبلیه وجود داشت که چون مدت طولانی از قبرهای اطراف آن گذشته بود با همکاری شهرداری تخریب شد.

افضلی معتقد است، پروژه آزادسازی حریم قلعه دختر و قلعه اردشیر توسط شهرداری با هماهنگی میراث در حال انجام است و اگر چنین تخریبی در قبرستان تاریخی مسیحیان وجود داشته باشد مربوط به این پروژه است.

پیگیری‌های خبرنگار CHN از تخریب قبرستان تاریخی مسیحیان تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است چنانچه کارشناسان با اظهار بی‌اطلاعی از پاسخگویی سرباز می‌زنند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید