خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۱, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۱/۱۶ ساعت ۱۴:۲۸:۰۷

    خانه  > اندیشه و بیان  >  فاز نخست اینترنت ملی ایران، خرداد ۹۱ اجرا می‌شود

فاز نخست اینترنت ملی ایران، خرداد ۹۱ اجرا می‌شود

دولت ایران می‌گوید فاز نخست شبکه ملی اطلاعات (اینترنت ملی) را تا خرداد ۱۳۹۱ اجرا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۱ گفت: “مهمترین اولویت ما در سال جدید افتتاح شبکه ملی اطلاعات است که فاز اول آن را تا خرداد ۹۱ افتتاح می‌کنیم.”

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: “ایجاد مراکز داده داخلی، توسعه نرم افزارها مانند موتور جست‌وجوی بومی، سیستم عامل بومی و پست الکترونیک توسط بخش خصوصی در حال انجام است که امیدواریم فاز اول به زودی افتتاح شود و فاز دوم هم تا پایان سال ۹۱ به خوبی آغاز شود.”

 

مقام‌های دولتی ایران با اعلام اینکه اینترنت جهانی “ناپاک” است، می‌گویند قصد دارند “اینترنت پاک” را راه‌اندازی کنند. این نوع اینترنت در ایران به نام “اینترنت ملی” نیز شناخته می‌شود.

رضا تقی‌پور اسفند ۱۳۹۰ به خبرگزاری مهر گفت: “وجود آسیب‌های امنیتی در کنار آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی در شبکه اینترنت، امروزه بسیاری از کشورها را وادار کرده که شبکه‌ای موازی در کنار اینترنت راه‌اندازی کنند.”

به گفته وزیر ارتباطات ایران “امروز به شبکه اینترنت اعتمادی نیست.” چندی پیش نیز یک مقام وزارت اطلاعات ایران گفته بود: “اینترنت ابزار تهدید نیست، بلکه خود تهدید است.”

“اینترنت ملی” پیش از این در کشورهایی چون چین و کره شمالی به اجرا گذاشته شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز که انجمنی غیردولتی در دفاع از آزادی اطلاع‌رسانی است، اینترنت ملی ایران را “طرحی علیه آزادی بیان و اینترنت جهانی” می‌داند که در خدمت “تشدید سانسور و کنترل گسترده شهروند وب‌نگاران” است.

بر اساس تازه‌ترین آمارها، ایران از نظر سرعت اینترنت در بین ۱۷۰ کشور جهان در رتبه ۱۶۴ قرار دارد.

همچنین قیمت اینترنت در ایران نسبت به سرعت، کیفیت و حجم دانلود “گران‌ترین قیمت اینترنت جهان” برآورد شده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران حدود ۸۴ درصد کاربران این کشور از طریق دایل‌آپ به اینترنت وصل می‌شوند.

به گزارش تارنمای مدیا نیوز (پایگاه اطلاع‌رسانی ارتباطات و رسانه‌ها)، تنها حدود ۱۳ درصد از کاربران در ایران از طریق اینترنت پرسرعت (ADSL) به اینترنت وصل می‌شوند. نحوه اتصال سه درصد دیگر به اینترنت مشخص نیست.

مرکز آمار می‌گوید از مجموع جمعیت ۷۵ میلیونی ایران ۱۱ میلیون نفر کاربر اینترنت هستند.

تهران، مازندران و اصفهان به ترتیب بیشترین کاربران اینترنت و سیستان و بلوچستان کمترین کاربر اینترنت را در ایران دارند.

کاربران اینترنت در ایران همواره از کندی سرعت و قطع شدن‌های اینترنت در این کشور اعلام نارضایتی می‌کنند اما معمولاً در ایران هیچ نهادی مسئولیت اختلال در شبکه اینترنت را نمی‌پذیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید