خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۱, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۱/۱۵ ساعت ۱۳:۴۸:۴۲

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ بازداشت یک شهروند بهایی در مشهد

هرانا؛ بازداشت یک شهروند بهایی در مشهد

خبرگزاری هرانا – یک شهروند بهایی ساکن مشهد به نام “نگار ملک زاده” صبح روز دوشنبه ۱۴ فروردین ماه ۹۱ پس از احضار و معرفی خود به اداره اطلاعات مشهد، بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد.

بنابراطلاع گزارشگران هرانا از مشهد، نامبرده یکی از شهروندان بهایی ساکن مشهد می باشد که طی یک ماه و نیم اخیر در رابطه با تشکیل یک نمایشگاه خصوصی صنایع دستی نوجوانان بهایی دستگیر شده است.

بجز نگار ملک زاده تاکنون ده نفر از شهروندان بهایی دیگر در رابطه با نمایشگاه مذکور در مشهد بازداشت شده اند که به تناوب ۶ نفراز آنها پس از یک ماه، آزاد و چهار نفر از ایشان به نامهای حوریه محسنی، نگین احمدیان، نغمه ذبیحیان و شایان تفضلی هنوز در بازداشت می باشند.

قابل ذکر است نمایشگاه مذکور در روز جمعه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۰ بطور خصوصی در منزل یکی از شهروندان بهایی مشهد جهت جمع آوری اعانه برای کمک به کودکان بی بضاعت و نیازمند غیر بهایی تشکیل شده بود.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمیتوان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد.
بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید