خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روز شمار نقض حقوق شهروندان بهایی اسفند ماه ۱۳۹۰

هرانا؛ روز شمار نقض حقوق شهروندان بهایی اسفند ماه ۱۳۹۰

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می‌شود که گزارش زیر نقض حقوق بهائیان در اسفند ماه سال گذشته است.

متن این گزارش به قرار زیر است:

۱ اسفند: «عرفان شجاعی» شهروند بهایی ساکن کرمان پس از تفتیش منزلش و ضبط کامپیوترشخصی و وسایل مذهبی توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.
۲ اسفند: ماموران اداره اطلاعات ساری به منزل «ناتولی درخشان» شاعر بهایی مراجعه کرده و پس از تفتیش و ضبط کتب و عکس های مذهبی نامبرده را نیز دستگیر می کنند.
۳ اسفند: «ترانه ترابی» شهروند بهایی ساکن سمنان طبق حکم دادگاه انقلاب شهر مزبور به اتهام تشکیل و راه اندازی گروه غیر قانونی با اهداف تشکیلاتی به نفع اجانب و معاندین نظام و تبلیغ علیه نظام به ۵ سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد.
– دو شهروند بهایی ساکن مشهد به نام های ژیلا رضوانی و سعیده فروغی (نگاری) به حکم دادگاه انقلاب شهر مزبور به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم که حکم مذکور به مدت ۵ سال به حالت تعلیق درآمد.
۴ اسفند: ماموران اداره اطلاعات شیراز با حضور در محل کار «هومن زارعی» شهروند بهایی نامبرده را بازداشت کردند و به نقطه نامعلومی انتقال دادند.
۷ اسفند: «شاهین موسوی» دانشجوی رشته عمران دانشگاه غیر انتفاعی طبری بابل به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از دانشگاه مزبور اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد.
۸ اسفند: وزارت آموزش و پرورش طی بخشنامه ای در آبان ماه سال جاری به ادارات کل آموزش و پرورش خواهان شناسایی و معرفی دانش آموزان بهایی به حراست وزارتخانه شد.
– «یاسمن فنائیان» دانشجوی ترم یک رشته حسابداری دانشگاه پیام نور ساری به دلیل اعتقاد به آیین بهایی از دانشگاه مزبور اخراج و از تحصیل محروم شد.
۱۳ اسفند: سرویس خبری جامعه بهایی اعلام کرد که بهاییان از تکمیل فرم تقاضای کارت الکترونیکی معافیت از خدمت سربازی به دلیل آنکه در ستون مذهب فرم مذکور فقط چهار گزینه (اسلام – یهودی – مسیحی – زرتشتی) موجود است منع شده اند.
– ماموران محل های کسب چهار شهروند بهایی اهل کرمانشاه مورد تفتیش قرار داده و پس از بازجویی و پرسش سوالاتی در مورد سایر بهاییان کرمانشاه محل را ترک نمودند.
۱۴ اسفند: ۱۴ شهروند بهایی ساکن قروه (در کردستان) هر یک جداگانه به اداره اطلاعات احضار و پس از بازجویی آزاد شدند از این افراد سوالاتی نظیر جلسات بهایی در قروه، سطح درآمد، تمایل به زندگی در خارج از ایران و اسامی بستگانی که در خارج از ایران زندگی می کنند پرسیده شد.
– یک دانشجوی بهایی به نام «مشکات شادپور» که مشغول تحصیل در مقطع کاردانی مطالعات کامپیوتر دانشگاه یزد بود به دلیل اعتقاد به ایین بهایی از دانشگاه مزبور اخراج شد.
۱۶ اسفند: قرار بازداشت سه شهروند بهایی ساکن کرمان به نام های بختیار راسخی، فرحناز نعیمی (همسرش) و فرین راسخی (دخترشان) که از ۱۶ دی ماه بارداشت می باشند برای دو ماه دیگر تمدید شد.
۱۷ اسفند: دو شهروند بهایی ساکن مشهد به نام های «حوریه محسنی» و «نگین احمدیان» پس از تفتیش منزلشان توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.
۲۰ اسفند: چهار شهروند بهایی به نام های «ساناز تفضلی»، «انیسا دهقانی»، «کیوان دهقانی» و «آیه انوری» به حکم دادگاه انقلاب مشهد به یک سال و نیم حبس تعزیری محکوم شدند قابل ذکر است به غیر از ساناز تفضلی سه تن دیگر ساکن اصفهان می باشند که پس از بازداشت به مشهد منتقل شده اند.
– «عفیف نعیمی» یکی از مدیران سابق جامعه بهایی ایران که در حال سپری کردن محکومیت ۲۰ ساله در زندان رجایی شهر می باشد برای انجام سی تی اسکن به بیمارستان منتقل شد نامبرده به ناراحتی شدیدی غدد لنفاوی و تورم حاد در ناحیه گلو مبتلاست که به دلیل عدم رسیدگی، تشدید شده است.
– «افروز ذبیحی» دانش آموز مقطع دوم دبیرستان استعدادهای درخشان شهرستان ساری به دلیل اعتقاد به آیین بهایی از مدرسه مذکور اخراج شد.
۲۲ اسفند: «خشایار زارعی» قهرمان جودو و دانشجورشته معماری دانشگاه شیراز پس از یک ترم تحصیل به دلیل اعتقاد به آیین بهایی از دانشگاه اخراج شد. نامبرده با انکه سه بار در وزن خود قهرمان کشور شده ولی به دلیل اعتقادات مذهبی از عضویت در تیم ملی جودو محروم شده است.
۲۷ اسفند: منازل هفت شهروند بهایی ساکن شیراز مورد تفتیش قرار گرفت و دو تن از ایشان به نام های «کامبیز حبیبی» و «کاووس صمیمی» بازداشت شدند.
– به حکم دادگاه انقلاب مشهد «دری امری» شهروند بهایی ساکن مشهد به یک سال حبس تعزیری و «مونا رضایی» به یک سال حبس تعزیری که به مدت ۴ سال به تعلیق درآمد محکوم شدند.
– سه شهروند بهایی ساکن مشهد به نام های بهناز حدادزاده، نوید نبیلی و فتانه حاجی پور پس از یک ماه بازداشت با وثیقه ملکی معادل ۶۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شدند.
تهیه و گرداوری: لوا متحده

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید