خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  اعتراض کارگردان “گشت ارشاد” به توقف اکران این فیلم

اعتراض کارگردان “گشت ارشاد” به توقف اکران این فیلم

خبرگزاری هرانا – سعید سهیلی، کارگردان فیلم “گشت ارشاد” با انتشار بیانیه‌ای به توقف اکران این فیلم در سینماها اعتراض کرد و آن را نشانه‌ای از بی‌قانونی خواند.

سهیلی این اتفاق را توهینی به مخاطبان خود و ملت ایران دانسته و گفته ‌است که قصد دارد در پاسخ به این توهین تمامی کپی‌های فیلم گشت ارشاد و پول‌هایی را که از این راه کسب شده مقابل وزارت ارشاد به آتش بکشد.

به گزارش رادیو زمانه، در بخشی از بیانیه این کارگردان آمده‌است: “خدای من شاهد است که تا آخرین لحظه در برابر این بی‌قانونی استوار ماندم و برای گرفتن حق شما مردم فرهیخته سرزمینم تمام تلاشم را به کار گرفتم اما چه کنم که گردنم در برابر قانون از مو باریک‌تر است.”

سهیلی افزوده است: “من که طبق قانون، پروانه ساخت گرفتم، طبق قانون، پروانه نمایش گرفتم و طبق قانون هم فیلم شما را به اکران فرستادم حال مجبورم که فیلم را از روی پرده بردارم و آن را به بایگانی تاریخ بفرستم.”

اکران فیلم گشت ارشاد در روزهای اخیر حاشیه‌های بسیاری را در پی داشته‌است. این فیلم داستان سه جوان فقیر از جنوب شهر تهران است که برای به دست آوردن پول، خود را به‌عنوان ماموران گشت ارشاد جا می‌زنند و از این طریق اخاذی می‌کنند.

چنین سوژه‌ای اعتراض گروه‌های بنیادگرا و محافظه‌کار ایران را برانگیخته‌است از آن جمله گروه انصار حزب‌الله روز ۲۷ اسفندماه تجمعی اعتراض‌آمیز در برابر ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار کردند و خواهان توقف اکران عمومی “گشت ارشاد” و فیلم دیگری به‌نام “خصوصی” شدند.

این اعتراض‌ها به صفوف نماز جمعه شهرهای ایران هم کشیده شد، جایی که نمازگزاران، انتقادهای تند ائمه جمعه را درباره فیلم‌های “گشت ارشاد” و “خصوصی” می‌شنیدند.

در بخشی دیگر از بیانیه سعید سهیلی با اشاره به واکنش ائمه جمعه به فیلم “گشت ارشاد” آمده‌است: ” بدانید که حرف ائمه جمعه تاکنون، همواره برای من سند و حجت بوده، اما تأسف من از این بابت است که دو تن از این ائمه جمعه که درباره «گشت ارشاد» موضع انتقادی تندی را در پیش گرفته‌اند، اصلأ فیلم من را ندیده‌اند و تنها بر مبنای گزارشاتی که به آن‌ها رسیده، از این تریبون عمومی مقدس، مواضع تندی را اتخاذ کرده‌اند و بدین گونه است که فیلم من را مستهجن اعلام می‌کنند فارغ از اینکه نمی‌دانند این سخن آن‌ها، هم تهمت است، هم کذب است و هم گفته‌ای به‌دور از عدالت و انصاف.”

در نهایت اما روز گذشته سازمان سینمایی حوزه هنری (سوره) و شهرداری تهران از توقف نمایش عمومی فیلم‌های “گشت ارشاد” و “خصوصی” در سالن‌های سینمایی خود خبر دادند تا شورای صنفی نمایش نیز دو فیلم دیگر را جایگزین کند.

سعید سهیلی پیش از این کارگردانی فیلم‌های ازدواج در وقت اضافه، چارچنگولی، چهار انگشتی، سنگ، کاغذ، قیچی، تارا و تب توت فرنگی، غوغا، شب برهنه، سهراب، مردی از جنس بلور و مردی شبیه باران را برعهده داشته است.

بازیگران فیلم “گشت ارشاد” حمید فرخ‌نژاد، پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی، و جمشید هاشم‌پور هستند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید