خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۱, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۱/۰۵ ساعت ۲۰:۱۳:۲۳

    خانه  > سایر گروهها  >  اتحادیه اروپا ۱۷ مقام ایرانی را تحریم کرد

اتحادیه اروپا ۱۷ مقام ایرانی را تحریم کرد

خبرگزاری هرانا – اتحادیه اروپا ۱۷ مقام دیگر ایرانی را به دلیل “نقض حقوق بشر” مورد تحریم قرار داد. بر اساس تصمیم اتحادیه اروپا دارایی‌های این افراد در اروپا توقیف و سفرشان به کشورهایی اروپایی ممنوع می‌شود.

به گزارش رادیو زمانه، اتحادیه اروپا این تصمیم را در نشست روز جمعه ۲۳ مارس (چهارم فروردین ۱۳۹۱) اعلام کرد. این تحریم‌ها تا ۱۳ آوریل ۲۰۱۳ معتبر خواهد بود.

پیشتر نیز ۶۱ مقام ایرانی به دلیل “نقض حقوق بشر” از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده بودند که این فهرست اکنون به ۷۸ نفر رسیده است.

نام این ۱۷ نفر هنوز اعلام نشده است. اتحادیه اروپا همچنین تحریم‌های وضع شده علیه ۶۱ مقام ایرانی را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از تحریم ۱۷ مقام ایرانی گفت: “اتحادیه اروپا از روند وخیم وضعیت حقوق بشر در ایران نگران است.”

به گفته اشتون “افزایش مستمر سرکوب شهروندان ایرانی، افزایش اعدام‌ها در ایران و وضعیت روزنامه‌نگاران در این کشور نشانگره وضعیت نگران کننده حقوق بشر در ایران است.”

اشتون افزود اتحادیه اروپا تحریم‌ها را علیه مقام‌های ایران تا هنگامی که آن‌ها به تعهدات بین‌المللی‌شان و احترام گذاشتن به آزادی‌های اساسی مردم ایران عمل نکنند، ادامه می دهد.

اتحادیه اروپا پیش از این دو بار تحریم‌هایی را علیه مقام‌های ایرانی که به “نقض حقوق بشر” متهم هستند، تحریم کرده است. نخستین بار ۳۲ نفر و پس از ۲۹ مقام دیگر ایرانی از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده بودند.

سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، اسماعیل احمدی‌ مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، یدالله جوانی، رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری از جمله افرادی هستند که پیشتر از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند.

ایران از سوی سازمان‌های بین‌المللی به “نقض حقوق بشر” متهم می‌شود اما مقامات این کشور با رد این اتهام، نوع مجازات‌‌های قضایی علیه مجرمان و برخوردهای امنیتی با مخالفان را مسأله داخلی خود می‌دانند و می‌گویند “حقوق بشر” ابزاری برای “اعمال فشار” علیه جمهوری اسلامی است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید