خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  نگاهی به بازداشت شدگان نوکیش مسیحی در سال ۱۳۹۰

نگاهی به بازداشت شدگان نوکیش مسیحی در سال ۱۳۹۰

خبرگزاری هرانا – مسیحیان و نوکیشان مسیحی در ایران در حالی سال ۱۳۹۰ را به پایان رساندند که همانند سال‌های گذشته با تهدیدات و فشارهای مضاعف جمهوری اسلامی روبرو بودند. و سال جدید خورشیدی در حالی در ایران آغاز می‌شود که زندان‌های سرتاسر کشور پر است از زندانیانی که بنا به دگراندیشی در پشت میله‌های زندان و به دور از عزیزان خود در رنج و عذاب به سر می‌برند.

در سال ۱۳۹۰ افزایش بازداشت‌ها و دستگیری‌ها و فشار بر کسانی که از دین اسلام و یا دین موروثی شان بر می گردند به ویژه نوکیشان مسیحی تنها بخشی از مخالفت‌های جمهوری اسلامی با هر گونه دگر اندیشی بود.

در سالی که گذشت فشار بر نوکیشان مسیحی تا آنجا دامنه داشت که علاوه بر کلیساهای خانگی، کلیساهای ساختمانی و رسمی نیز تحت فشار قرار گرفت و برخی جلسات در کلیساها که برای فارسی زبانان برگزار می شد نیز به دستور مقامات امنیتی اطلاعات تعطیل شد. به این امید که از این طریق مردم و یا نوکیشان مسیحی از رفتن به کلیسا منصرف شوند. موج احضار و بازداشت مسیحیان بخصوص پس از کریسمس (سالروز جشن میلاد مسیح) و سال نو میلادی افزایش چشمگیری داشت و پس از چراغ سبز علی‌خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر مقابله با هرگونه دگراندیشی خارج از اصول اسلامی، این دومین مرحله از فشار بر مسیحیان بود.

از سوی دیگر نمی‌توان از تهدیدات و فشارهای جمهوری اسلامی در برخورد با نوکیشان مسیحی سخن گفت اما از تاثیر رسانه‌ها حکومتی و مذهبی و تریبون‌های روحانیون وابسته به نظام سخن به میان نیاورد. بر کسی پوشیده نیست که فعالیت رسانه‌های‌ آزاد در جمهوری اسلامی یک رویاست، از این رو جوسازی این تریبون‌ها که بودجه بسیاری از آنها از طریق سرویس‌های امنیتی، سپاه پاسداران و بسیج تامین می شود و یا به پایگاه‌های حکومت وابستگی دارند تاثیر زیادی در برخورد قوه قضائیه و حاکمیت با مسیحیان داشته و به طور سازمان یافته‌ اهداف شوم حاکمیت بر علیه مسیحیان را هدایت می‌کنند.

سال جدید خورشیدی در حالی در ایران آغاز می‌شود که زندان‌های سرتاسر کشور پر است از زندانیانی که بنا به دگراندیشی سیاسی؛ عقیدتی و مذهبی در پشت میله‌های زندان و به دور از عزیزان خود در رنج و عذاب به سر می‌برند و تاریک‌تر آنکه هیچ سازمان‌حقوقی و مرجع قضائی برای رسیدگی به فریاد آنان فرصت فعالیت ندارد. برخی از زندانیان مسیحی از جمله ( نورالله قبیتی زاده و فرشید فتحی) دومین نوروز خود را در زندان بدون مرخصی می‌گذرانند و چشمان منتظر خانواده‌های آنان در فراق آنان لبریز اشک است.

در ادامه بر طبق اخبار و گزارشات مستند و منتشر شده از سوی “محبت نیوز” در سال گذشته به اسامی نوکیشان مسیحی بازداشت شده در سال ۱۳۹۰ پرداخته می شود …

آذربایجان غربی

– چهارشنبه، سوم فرودین ماه ۳ شهروند که در مسافرت نوروزی به سر می‌بردند، در جاده سلماس به روستای بروشخواران توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند . صالح جهانگیرزاده اهل روستای بروشخواران از توابع سلماس و “حمید نجفی” به همراه همسرش “ماهزر نجفی” شهروندان مسیحی اهل کرج که برای تعطیلات نوروز به این شهرستان مسافرت کرده بودند، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند.

تهران

– «عباس سارجالو نژاد» از نوکیشان مسیحی در شامگاه ۱۲ فروردین ۱۳۹۰، با ورود تعدادی از ماموران لباس شخصی اطلاعات به منزلش بازداشت و وی را به مکان نامعلومی انتقال دادند. ماموران ضمن بازجویی ایشان را به شدت نیز مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار دادند.

– گروگانگیری یک نوزاد – یک زوج مسیحی‌ به نام های ” ن ” و “ک” که مدتی‌ قبل یک طفل بی‌ سرپرست را از راه قانونی به فرزندی گرفته بودند، نیروهای اداره امنیتی اطلاعات برای استفاده از این طفل به عنوان اهرم فشار بر این خانواده مسیحی این‌ کودک را از آنان پس گرفته‌اند. ماموران امنیتی ضمن تهدید از این زوج خواسته اند اگر چنانچه خواهان بازپس گیری فرزندشان هستند باید از دوستان نوکیش مسیحی‌ خود که در زندان اوین در بازداشت هستند شکایت کنند .

– خانم “میترا زحمتی” در بهار سال ۱۳۹۰ بازداشت و به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. وی بعد از چند ماه بازداشت به بند عمومی زنان زندان اوین منتقل شد. میترا زحمتی از سوی دادگاه به دو سال و نیم زندان محکوم شده است. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز به تأیید رسیده و وی هم اکنون در بند عمومی زنان زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.

– خانم “مریم جلیلی”  در تابستان سال ۱۳۹۰ بازداشت شده است. وی چندین ماه در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد و سپس به بند عمومی زنان زندان اوین منتقل شد. در آذر ماه ۱۳۹۰ از سوی دادگاه انقلاب به اتهام عضویت در گروه غیر قانونی به دو سال و نیم زندان محکوم شد.

– خانم “شهلا رحمتی” از نوکیشان مسیحی در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۹بازداشت در مورخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۰ از سوی دادگاه بدوی به اتهام عضویت در گروه غیر قانونی به دو سال و نیم زندان محکوم شد، این حکم در دادگاه تجدید نظر بررسی و از اتهامات وارده تبرئه شد. نامبرده در تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۰ پس از تحمل ۲۸۷ روز بازداشت از زندان آزاد شد.

– خانم ” لیلا محمدی” ۳۰ ساله از نوکیشان مسیحی ساکن در شرق تهران، وی روز شنبه مورخ ۸ مرداد ۱۳۹۰ توسط تعدادی از ماموران امنیتی در ساعت ۳۰ :۱۰ دقیقه شب در محل سکونت خود بازداشت شد همچنین ماموران امنیتی خانه وی را بازرسی و تفتیش نموده و برخی از لوازم ایشان را ضبط و با خود بردند. وی پس از ۵ ماه بازداشت در زندان اوین، توسط دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «همکاری با عوامل وابسته به گروههای خارجی، تبلیغات ضد اسلامی، ایجاد تشکل و فریب هموطنان تحت عنوان کلیسای خانگی، توهین به مقدسات و اقدام علیه امنیت ملی» متهم شناخته شد. بر همین اساس این نوکیش مسیحی به دو سال حبس تعزیری محکوم و رای صادره به ایشان ابلاغ شد.

– آقای (پرویز – گ) بدلیل فعالیت های بشارتی همسرش توسط مامورران امنیتی احضار و سپس بازداشت می شود . ایشان پس از سه روز بازداشت و بازجویی با دادن تعهد آزاد می شود.

– خانم «فاطمه نوری» در اواخر شهریور ماه سال ۱۳۹۰ در محل سکونت خود در شرق تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت و روانه زندان اوین شد وی از دانشجویان رشته هنر بوده که به اتهام «شرکت در کلیسای خانگی، توهین به مقدسات و اقدام علیه امنیت ملی» در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه و به مدت یکسال از تحصیل در دانشگاه محروم شد.

– آقای ” ماسیس موسسیان” ماموران وزارت اطلاعات در روز چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۰ با مراجعه به محل کار ایشان بدون هیچ توضیحی وی را بازداشت و با خود بردند . نامبرده پس از ۸ روز بازداشت و انجام مراحل بازجویی از زندان رجایی شهر کرج با سپردن وثیقه بطور موقت آزاد شد.

رباط کریم

– ” فریبرز آرزم”  ۴۴ ساله از نوکیشان مسیحی ساکن شهرستان رباط کریم روز دوشنبه مورخ ۲۵ مهرماه ۱۳۹۰ برابر با ( ۱۷ اکتبر ۲۰۱۱) توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. چهار تن از ماموران لباس شخصی با ورود ناگهانی به منزل این هموطن مسیحی نامبرده را بازداشت کردند.  ایشان دارای دو فرزند و همچنان بلاتکلیف در زندان اوین بسر می برد.

اهواز

کشیش “فرهاد سبکرو” به همراه همسرش “شهناز جیزان” و دو تن از خادمین کلیسا بنامهای “ناصر ضامن دزفولی” و “داود علیجانی ” در ۱۱ صبح روز جمعه دوم دی ماه ۱۳۹۰ ( ۲۳ دسامبر ۲۰۱۱) توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. ماموران امنیتی در اقدامی از قبل سازماندهی شده با یورش گسترده به کلیسای خانگی جماعت ربانی اهواز کلیه اعضا و افراد شرکت کننده در مراسم هفتگی کلیسا را بازداشت و با دو دستگاه اتوبوس به مکان نامعلومی منتقل کردند.
“شهناز جیزان ” پس از ۱۰ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شد . کشیش فرهاد سبکرو  و ناصر ضامن دزفولی و داود علیجانی نیز پس از تحمل دو ماه بازداشت و بلاتکلیفی به قرار وثیقه بطور موقت آزاد شدند.

کرمانشاه

– ” مسعود دلیجانی ” از نوکیشان مسیحی از سوی دادگاه انقلاب اسلامی کرمانشاه به ۳ سال زندان محکوم می شود. نامبرده در یک دادگاه فرمایشی علاوه بر پروسه مبهم قضایی، فاقد وکیل مدافع منتخب و حتی امکان دفاع از خود را نداشته است. وی پیش از این در ۲۶ اسفندماه ۱۳۸۹ (۱۷ مارچ ۲۰۱۱) به همراه همسر و ۹ تن از دیگر نوکیشان مسیحی در یک کلیسای خانگی توسط ماموران لباس شخصی اطلاعات بازداشت شد. وی همچنین در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۰ (۹ جولای ۲۰۱۱) پس از گذراندن ۱۱۴ روز آزاد اما پس از دو هفته مجددن بازداشت شد. وی هم اکنون برای تحمل ۳ سال حبس خود در زندان دیزل آباد کرمانشاه بسر می برد .

– در روز سه شنبه دوم اسفندماه ۱۳۹۰ (۲۱ فوریه ۲۰۱۲)، ماموران امنیتی ۱۳ تن از اعضای یک کلیسای خانگی را بازداشت نمودند اسامی این افراد  : خانم ها – مریم سلطانی- آزاده شریفی – نگین حق پرست – شیرین قنبری – مینا علیخانی و آقایان- مهدی چقاکبودی – شهاب نورمحمدی – محمد کرمانشاهی اصل- علیرضا فیض آبادی- رضا کرد زنگنه – حسین پورمحمدی – محمد مهدی فرجی – و مجتبی بابا کرمی گزارش شده است.
بنا بر گزارشات رسیده ۹ تن از این افراد پس از یک روز بازداشت و بازجویی و گرفتن عکس و انگشت نگاری و  اخذ تعهد مبنی بر عدم شرکت در هرگونه اجتماعات مسیحی فردای آن روز آزاد شدند. در این میان خانم ” آزاده شریفی” پس از ۸ روز بازداشت آزاد می شود  و ۳ تن دیگر از نوکیشان مسیحی بنام های آقایان، “مهدی چقاکبودی” ، “مجتبی باباکرمی” و خانم “شیرین قنبری” از تاریخ فوق همچنان در بازداشت بسر می برند.

اصفهان

– آقای ” حکمت سلیمی ” کشیش کلیسای رسمی پولس در اصفهان روز چهارشنبه مورخ سوم اسفند ۱۳۹۰ (۲۲ فوریه ۲۰۱۲) در ساعت ۷ بامداد با هجوم ماموران امنیتی به منزل ایشان واقع در فولاد شهر اصفهان بازداشت شد و همچنان در بازداشت بسر می برد.

– بانو ” گیتی حکیم پور ” ۷۸ ساله و از خادمین کلیسا در همان تاریخ توسط ماموران امنیتی در آپارتمان محل اقامت خود توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. نامبرده پس از ۳ روز بازداشت بطور موقت آزاد شد.

– “عنایت جعفری”، یکی دیگر از نوکیشان مسیحی است که در پی بازداشت گسترده مسیحیان فارسی زبان در اصفهان، توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد.وی همچنان در بازداشت بسر می برد.

– “شهرام قائدی” این نوکیش مسیحی توسط ماموران امنیتی در روز چهارشنبه به تاریخ سوم اسفند ماه ۱۳۹۰ ( ۲۲ ماه فوریه ۲۰۱۲ ) در منزلش بازداشت شد . وی همچنان در بازداشت بسر می برد.

– خانم “مریم دل آرام” ۵۶ ساله، مورخه ( سوم اسفند ماه ۱۳۹۰) در منزلش با ورود تعدادی مامور لباس شخصی بازداشت شد . ایشان همچنان در بازداشت بسر می برند.

– خانم ” شهناز ظریفی” از نوکیشان مسیحی و مادر دو فرزند می باشد که در مورخه ( سوم اسفند ماه ۱۳۹۰) همزمان با بازداشت جمعی از نوکیشان مسیحی وی نیز در منزلش بازداشت شد . ایشان نیز همچنان در بازداشت بسر می برند.

– آقای “فریبرز پارسی نژاد” از نوکیشان مسیحی روز جمعه مورخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ ( ۲ مارچ ۲۰۱۲ ) هنگامی که از محل کارش در یکی از شهرهای جنوبی کشور به اصفهان بازگشت، توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد. نامبرده همچنان در بازداشت بسر می برد.

– «مجید عنایت» و از اعضای کلیسای خانگی اصفهان وی نیز در همان روز چهارشنبه سوم اسفند ماه ۱۳۹۰ ( ۲۲ فوریه) در محل کارش توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. نامبرده همچنان در بازداشت بسر می برد.

اسامی بر خی دیگر از افراد بنام های – کیهان امیریان – میثم حجتی – خداداد نصیری – نیز جزو بازداشت شدگان اصفهان در تاریخ مشابه گزارش شده است.

شیراز

ماموران امنیتی در مورخ ۱۹بهمن ماه ۱۳۹۰ ( برابر با ۸ فوریه ۲۰۱۲ ) جمعی از نوکیشان مسیحی را که به منظور دعا و پرستش و تعلیم کتب مقدس دور هم جمع شده بودند را بازداشت نمودند .اسامی این افراد عبارتند از : خانم ” “فریبا ناظمینان پور ” و آقایان ” مجتبی حسینی ” ، ” همایون شکوهی” ، ” محمدرضا پرتویی ( کوروش) و “وحید حکانی” می باشند. این افراد همچنان در زندان عادل آباد شیراز  بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند .
همچنین سه تن دیگر از این بازداشت شدگان بنامهای خانم ” شریفه دوخ ” و آقایان ” مسعود گلرویان” و ” نیما شکوهی ۱۷ ساله، پس از تحمل ۳۶ روز بازداست روز چهارشنبه مورخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۰ ( ۱۴ مارچ ۲۰۱۲) بطور موقت آزاد شدند.

آمار و گزارش‌های مربوط به تعداد دستگیر شدگان مسیحی به خصوص در روزهای منتهی به سال بیشتر و بیشتر می شد اما باید توجه داشت این اسامی در برگیرنده نام تمام دستگیرشدگان نیست. بر همگان روشن است جفایی که با نقض حقوق مسیحیان در ایران به آنان وارد می‌شود بیشتر از آن است که در اخبار و از طریق رسانه‌ها منعکس می‌شود، چرا که در نبود تریبون‌های آزاد و با وجود محدودیت‌های شدید خبری برخی خانواده‌های دستگیرشدگان نیز بخاطر مسائل امنیتی حاضر به اعلام اسامی آنان نیستند و یا از بیم تهدیدات ماموران امنیتی ترجیح می‌دهند اخبار دستگیری‌ها و شکنجه‌های عزیزان خود در زندان‌ها را افشا نکنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید