خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  نامه‌ی شاهرخ زمانی به سندیکاهای کارگری فرانسه

نامه‌ی شاهرخ زمانی به سندیکاهای کارگری فرانسه

خبرگزاری هرانا – شاهرخ زمانی، عضو هیئت مؤسس سندیکای نقاشان و تزئینات ساختمان در تهران که در حال حاضر در زندان تبریز به سر می‌برد، نامه‌ای به سندیکاهای کارگری فرانسه نگاشته است و در آن ضمن اشاره به سرکوب‌های جاری در ایران در قبال ایجاد هرگونه تشکل و سندیکا، از ایشان تقاضا کرده است که نسبت به این وضعیت حساس بوده و واکنش نشان دهند.

به گزارش کمیته حمایت از شاهرخ زمانی متن نامه‌ی مذکور به شرح زیر است:

از: شاهرخ زمانی
به: سندیکا‌های کارگری فرانسه

موضوع: گزارش وضعیت و تقاضای کمک

کارگران سندیکاهای فرانسه درود بر شما

من شاهرخ زمانی این نامه را از زندان مرکزی تبریز برای شما دوستان سندیکایی خود می‌نویسم من عضو هیئت مؤسس سندیکای نقاشان و تزئینات ساختمان در تهران هستم که در تاریخ ۸/۶/۲۰۱۱ توسط مأموران وزارت اطلاعات در تبریز دستگیر شدم، مدت ۴ ماه در بد‌ترین شرایط تحت فشار، تهدید و شکنجه قرار داشتم و ۳۲ روز به خاطر بلاتکلیفی اعتصاب غذا کردم. دادگاه اقدام به صدور ۱۱ سال زندان برای من کرد به دلیل اینکه همراه دیگر نقاشان تلاش می‌کردم سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان را تشکیل بدهم.

اکنون در بند مالی زندان مرکزی تبریز مجبور به گذراندن ۱۱ سال زندان شده‌ام.

دوستان، کارگران فرانسه، شما توانسته‌اید با فعالیت و فداکاری سندیکاهای خود را تشکیل بدهید و امروز کم و بیش می‌توانید از حقوق خود دفاع کنید ولی در ایران تمامی فعالیتهای مارا برای ایجاد تشکل و سندیکا در نطفه خفه می‌کنند. علی رغم اینکه دولت جمهوری اسلامی مقاوله نامه‌ها ۸۷و ۹۸ را امضاء کرده است اما تمامی کارگران و فعالین کارگری که تلاش می‌کنند حقوق خود را بدست آورند از جمله سندیکا بسازند را با تهدیدهای گوناگون، دستگیری و محاکمه به اتهامات رنگارنگ و دروغین زندانی می‌کند، در این رابطه می‌توان لیست بلند بالایی از کارگران زندانی و سرکوب شده را نام برد از جملهٔ آن‌ها می‌توان به صد‌ها نفر از کارگران سندیکای شرکت واحد تهران و حمله‌ای که در یک شب هفتصد نفر از آن‌ها را به دلیل ساختن سندیکای خود و اعلام اعتصاب برای دریافت حقوق دستگیر و روانه زندان ساختند، اشاره کرد. بار‌ها و بار‌ها تعداد زیادی از آن‌ها مانند منصور اسانلو، ابراهیم مددی، رضا شهابی، سعید ترابیان، داود رضوی و گوهری، غلامرضا غلامحسینی، همایون جابری، غلامرضا خانی، مرتضی کمساری، علی اکبری، سلیمی و… دستگیر و مدتهای طولانی زندانی شدند که هم اکنون ابراهیم مددی و رضا شهابی از سندیکای شرکت واحد هم چنان در زندان به سر می‌برند. ده‌ها نفر از سندیکای نیشکر هفت تپه طی چهار سال گذشته بار‌ها و بار‌ها دستگیر و زندانی شدند از جمله رضا رخشان، فریدون نیکوفر، قربان علی‌پور، جلیل احمدی، محمد حیدری، علی نجانی و… در حال حاضر علی نجاتی برای سومین بار است که در زندانی شده است. همچنین طی ۷ سال گذشته به طور مستمر اعضاءکمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری مانند آیت نیافر، سعید یوزی، محمد اشرفی، رضا اقدسی، زهرا خزائی، محمد جراحی، مهدی فراحی شاندیز، فرهاد‌پور و بهنام ابراهیم‌زاده که هم اکنون در زندان اوین است و محمد جراحی که اکنون در زندان تبریز است، دستگیر و زندانی شده‌اند. همین طور اعضاء کمیته هماهنگی را نیز طی ۷ سال گذشته بار‌ها و بار‌ها دستگیر و محاکمه و زندانی کرده‌اند که می‌توان به نام برخی از این دوستان مانند غلب حسینی، یدالله قطبی، محمد صالحی، حسین مرادی، وفا قادری، بهزاد سهرابی، بهروز خباز، محسن حکیمی، پدرام نصراللهی، کورش بخشنده، عبدالرحمان ابراهیم‌زاده، عیسی ابراهیم‌زاده و… اشاره کرد همین طور طی ۵ سال گذشته بار‌ها و بار‌ها اعضای اتحادیه کارگران آزاد ایران را مانندفواد کیخسروی، جعفر عظیم‌زاده، شاپور احسانی راد خلیل کریمی، شریف ساعد پناه،… شیث امانی و صدیق کریمی که اکنون هر دو زندانی هستند را نام برد.

همچنین اعضاءکانون مدافعان حقوق کارگر را که از جمله‌اند فریبرز رئیس دانا، علیرضا ثقفی، محسن ثقفی، هاله صفرزاده، ناصر زرافشان،… و علی اخوان که اکنون در زندان به سر می‌برد نام برد.

در همین حال ۱۱ نفر از کارگران ذوب آهن اصفهان به نامهای یوسف مهرپویا، جمشید عسکریان، علی هاشم‌پور، حیدر علی علیرضایی، غلامرضا رحمانی، علیرضا رضایی، مجتبی شریفی، حسین سرشومی، بهزاد باقری، غلیرضا ریاحی در زندان به سر می‌برند، همین طور بار‌ها کارگران عضو سندیکای برق و فلز کرمانشاه را دستگیر و زندانی کردند که از جمله می‌توان به جوانمیر مرادی و فرامرز قربانی اشاره کرد.

همچنان دستگیری ۱۶ تن از کارگران عضو هییت باز گشایی سندیکائی فلزکار _ مکانیک در اول ماه می‌۲۰۰۹ و دستگیری ۱۵۰ تن از کارگران شرکت کننده در مراسم اول ماه می‌۲۰۰۹ تهران و تعدادی نیز در شهرهای دیگر اشاره کرد.

همین طور دستگیری و محاکمه تعدادی از اعضا هیئت مؤسس سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان از جمله رضا دهقان، صالح کیاماری،… و من (شاهرخ زمانی) که اکنون در زندان مرکزی تبریز برای تحمل ۱۱ سال زندان بخاطر تلاش برای ایجاد سندیکا محکوم شده‌ام.

دوستان سندیکایی، من در زندان دسترسی به آمار و پیدا کردن اسامی تمامی کارگران زندانی را ندارم آنچه نوشته‌ام بر مبنای حافظه خود و کمک گرفتن از اطرافیان که در زندان هستند نوشته‌ام، می‌دانم که هزاران کارگر در ایران به خاطر تلاش برای به دست آوردن حقوق خود و ایجاد تشکل دستگیر، شکنجه، محاکمه و زندانی شده‌اند و از کارشان اخراج شده‌اند… اما اگر شما لازم می‌دانید، می‌توانید از دیگر فعالین کارگری که خوشبختانه برخی از آن‌ها فعلا «آزاد هستند، و سندیکاهای موجود که از نظر جمهوری اسلامی غیرقانونی می‌باشند و همیشه تحت فشار و اذیت وآزار هستند، بخواهید لیست کامل کارگران زندانی یا دستگیر شده و سرکوب شده را برای شما تهیه کنند، آنگاه خواهید دید که هزاران نفر از کارگران در ایران به دست جمهوری اسلامی چگونه اخراج، سرکوب، محاکمه، زندانی و اعدام شده‌اند.

آنگاه خواهید دید که ما کارگران ایران از هیچ حقی برخوردار نیستیم و جمهوری اسلامی به تعهدات بین المللی و حتی به قوانین مصوب خود عمل نمی‌کند. من از شما می‌خواهم:

۱- نمایندگانی از میان خود انتخاب کنید تا در رابطه با سرکوب کارگران توسط جمهوری اسلامی تحقیق کنند تا شما به عمق فاجعه پی ببرید.

۲- نمایندگانی از بین خود انتخاب کنید تا مأمور شوند در رابطه با خانه کارگر که همدست پلیس برای سرکوب و فریب کارگران است و طی ۳۳ سال در تمامی کارهای ضدکارگری دست در دست جمهوری اسلامی شریک جرم بوده است تحقیق نمایند، پس از کشف حقایق نسبت به خانه کارگر رابطه خود را با آن قطع کنید و از تمامی تشکل‌های کارگری جهان بخواهید که از ورود خانه کارگر و نمایندگان آن به جوامع کارگری و تحمیل خود به عنوان نماینده کارگران ایران جلوگیری نمایند.

۳- پس از تحقیقات لازم. کشف حقایق در مورد سرکوب سندیکا‌ها و تشکل‌های کارگری و مخالفین آن‌ها در ایرا ن با اتحاد میان تشکل‌های کارگری به صورت جهانی دولت ایران را وادار نماید تعهدات خود را در قبال کارگران عملی نماید.

۴- در ‌‌نهایت از شما می‌خواهم اگر پی به حقایق بردید و اگر قبول کردید که ما کارگران ایران بی‌گناه در زندان‌ها عمر خود را از دست می‌دهیم به ما کمک کنید تا آزادی خود را به دست آوریم.

۵- اگر ممکن است برای من وکلایی را تعیین کنید، تا بتوانند شکایت مرا به خاطر شکنجه، محاکمه و زندان بدون هیچ دلیل و سندی به مراجع قضایی صلاحیت دار ارایه و ادامه بدهند.

در کجای دنیا دیده شده که برای یک کارگر عضو سندیکا به خاطر تلاش برای ایجاد سندیکا حکم ۱۱ سال زندان صادر کنند.

زنده باد همبستگی جهانی کارگران

درود بر کارگران سندیکاهای فرانسه

شاهرخ زمانی

عضو هیئت مؤسس سندیکای نقاشان و تزئینات ساختمان در ایران

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید