خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱۹ اسفند ۱۳۹۰, 12th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۲/۱۹ ساعت ۷:۲۸:۵۸

    خانه  > اصناف  >  موجودی انبارهای داروسازی به‌ زودی تمام می‌شود

موجودی انبارهای داروسازی به‌ زودی تمام می‌شود

خبرگزاری هرانا – سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با توجه به مشکلات موجود در تامین منابع مالی اعم از ریالی و ارزی جهت واردات مواد اولیه، به معاون ارزی بانک مرکزی نسبت به قطع تولید دارو و عرضه آن در کشور هشدار داد.

به گزارش مهر، این سندیکا در نامه خود ضمن یادآوری این موضوع که هم‌اینک بالغ بر ۹۶ درصد داروی مورد نیاز کشور به لحاظ عددی در داخل و توسط حدود ۷۵ کارخانه تولید و عرضه می‌شود، اعلام کرد که واحدهای داروسازی کشور به طور جدی با مشکل تامین منابع مالی اعم از ریالی و ارزی جهت واردات مواد اولیه و موثره مواجه هستند.

سندیکا در ادامه، به معاون ارزی بانک مرکزی هشدار داده است: ذخایر و موجودی انبارهای مواد اولیه واحدهای داروسازی کشور به زودی به اتمام خواهد رسید و نبود حتی یک ماده موثره و اولیه موجب عدم امکان تولید اقلام دارویی می‌شود و این مساله به‌طور جدی سلامت جامعه را مورد تهدید قرار خواهد داد.

در پایان این نامه که به امضای هفت نفر از اعضای هیات‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی رسیده، از معاون ارزی بانک‌مرکزی درخواست شده، خارج از مقررات معمول و دست‌وپاگیر اداری و به صورت بسیار ویژه، اقدام مقتضی انجام و در اسرع وقت جهت ارایه توضیحات و چاره‌اندیشی‌های لازم، جلسه‌ای با حضور هیات مدیره این سندیکا که نمایندگان تمامی تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان داروی کشور هستند، تشکیل شود.

در همین حال رییس سندیکای صنایع دارویی کشور از بدهی ۸۰۰ میلیارد تومانی داروخانه‌های کشور به شرکت‌های توزیع و پخش دارو خبر داد.

دکتر محمود نجفی‌عرب اظهار داشت: این بدهی که مربوط به هشت ماه گذشته است اگر با شرکت‌های دارویی تسویه نشود صنعت دارویی کشور با مشکلاتی جدی روبه‌رو می‌شود.

وی از سازمان‌ها و نهاد‌های مرتبط با صنعت دارو به خصوص بانک مرکزی نیز درخواست کرد مشکلات ارزی مربوط به تولید و واردات دارو را مرتفع کنند و گفت: اگر بانک‌مرکزی تا پیش از آغاز سال جدید مشکل ارزی دارو را برطرف نکند امکان اینکه تا اردیبهشت ماه سال آینده ذخایر دارویی کشور تقلیل یافته و مشکلات تهیه دارو را برای مردم ایجاد کند، زیاد است.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید