خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۰, 16th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۲/۱۸ ساعت ۶:۳۱:۲۳

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دستور رهبر‌ی جمهوری اسلامی برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی

دستور رهبر‌ی جمهوری اسلامی برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی

خبرگزاری هرانا – رسانه‌های حکومتی گزارش داده‌اند که با حکم سید علی خامنه‌ای، رهبری نظام جمهوری اسلامی، ارگانی تحت عنوان شورای عالی فضای مجازی با اعضای حقوقی و حقیقی تشکیل خواهد شد.

بر اساس دستور روز گذشته‌ی رهبری نظام جمهوری اسلامی، شورای عالی فضای مجازی متشکل از سرکردگان نظام هم‌چون رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، رئیس قوه‌ی قضائیه، رئیس صدا و سیما، فرمانده‌ی سپاه پاسداران و فرمانده‌ی نیروی انتظامی، وزیر اطلاعات، وزیر ارتباطات، وزیر ارشاد و وزیر علوم به همراه اعضای حقیقی خواهد بود.

بر اساس این حکم رئیس جمهور، رئیس شورای عالی این شورا است و اعضای حقیقی آن هم افرادی چون حمید شهریاری ،سید جواد مظلومی، مسعود ابوطالبی، کامیار ثقفی، رسول جلیلی،  محمد سرافراز و  علیرضا شاه میرزایی می‌باشند.

این حکم در ادامه‌ی اعمال فشار و محدودیت‌ها و کنترل فضای مجازی و وب توسط حکومت ایران صادر شده است.

علی خامنه‌ای در این حکم خاطر نشان کرده است که “این شورا وظیفه دارد مرکزی به نام مرکز ملی فضای مجازی کشور ایجاد کند تا اشراف کامل و به‌ روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیم‌گیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سخت افزاری، نرم افزاری و محتوایی در چارچوب مصوبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد.”

وی علاوه بر اینکه تاکید کرده است اینشورا وظیفه دارد مرکزی بنام مرکز ملی فضای مجازی کشور ایجاد کند، مدعی شده است که هدف از تشکیل این شورا برنامه ریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیب های ناشی از اینترنت و بهره گیری حداکثری از فرصت‌ها و ارائه‌ی خدمات گسترده و مفید به مردم خواهد بود.

متن حکم رهبر جمهوری اسلامی به شرح زیر اعلام شده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

“گسترش فزاینده‌ فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی بویژه شبکه‌ جهانی اینترنت و آثار چشمگیر آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، و لزوم سرمایه گذاری وسیع و هدفمند در جهت بهره گیری حداکثری از فرصت های ناشی از آن در جهت پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار گوناگون مردم و همچنین ضرورت برنامه ریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیب های ناشی از آن اقتضا می کند که نقطه‌ی کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری، تصمیم گیری و هماهنگی در فضای مجازی کشور بوجود آید. به این مناسبت شورای عالی فضای مجازی کشور با اختیارات کافی به ریاستِ رئیس جمهور تشکیل می گردد و لازم است به کلیه‌ مصوبات آن ترتیب آثار قانونی داده شود.

اعضای حقوقی این شورا عبارتند از: رئیس جمهور(رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعضای حقیقی: حجج اسلام و آقایان: دکتر حمید شهریاری، دکتر سیدجواد مظلومی، مهندس مسعود ابوطالبی، دکتر کامیار ثقفی، دکتر رسول جلیلی، دکتر محمد سرافراز و مهندس علیرضا شاه میرزایی می باشند که برای مدت سه سال تعیین می‌شوند.

این شورا وظیفه دارد مرکزی به نام مرکز ملّی فضای مجازی کشور ایجاد نمایند تا اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیم گیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سخت افزاری، نرم افزاری و محتوایی در چارچوب مصوّبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد. نکات اساسی در مورد وظایف شورای عالی و مرکز فضای ملّی مجازی با تأکید بر توجه جدّی به آن، در پیوست این حکم ابلاغ می گردد.

در پایان انتظار دارم، ضمن تسریع در تشکیل مرکز ملّی فضای مجازی، رئیس و اعضای محترم شورا تلاش بایسته را در جهت دستیابی این مرکز به اهداف تعیین شده به کار برند. کلیه دستگاههای کشور موظف به همکاری همه جانبه با این مرکز می باشند.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید