خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری عبدالفتاح سلطانی شد

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری عبدالفتاح سلطانی شد

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری و بدون قید شرط عبدالفتاح سلطانی، وکیل مدافع حقوق بشر، شد.

سازمان عفو بین الملل ضمن اینکه عبدالفتاح سلطانی از با شهامت ترین مدافعان حقوق بشر در ایران خواند، گفت: “افزایش فشار به وکلای مدافع نشان دیگری است که وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم‌‌تر شده است.”

به گزارش رادیو فردا، عبدالفتاح سلطانی، برنده جایزه حقوق بشری نورنبرگ شده بود که از سوی شهرداری شهر نورنبرگ آلمان به فعالان حقوق بشری اعطا می‌شود. همسر او این جایزه را به نیابت از آقای سلطانی دریافت کرد. این جایزه‌ای است که هر ساله به یکی از فعالان حقوق بشر اعطا می‌شود.

سلطانی پیش ‌از این در سال ۱۳۸۴ بازداشت و مدت ۲۱۹ روز را در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین گذرانده بود. قاضی مرتضوی او را به جاسوسی از طریق افشای اطلاعات پرونده موکلان خود که به جاسوسی متهم شده بودند، به ۵ سال حبس و ۵ سال محرومیت از خدمات اجتماعی محکوم کرد. اما دادگاه تجدید نظر، سلطانی را از کلیه این اتهامات تبرئه کرد.

این وکیل دادگستری پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۸۸ در روز ۲۶ خرداد ماه یعنی ۴ روز پس از انتخابات بازداشت و مدت دو ماه در زندان نگهداری شد. وی در آن تاریخ سرانجام با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده‌بود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید