خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۰, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۲/۱۶ ساعت ۲۰:۰۱:۵۰

    خانه  > فرهنگی  >  فیم سینمایی “بوسیدن روی ماه” در وضعیت توقیف موقت ‌است

فیم سینمایی “بوسیدن روی ماه” در وضعیت توقیف موقت ‌است

خبرگزاری هرانا – مشاور پخش فیلم سینمایی “بوسیدن روی ماه” عنوان کرده است با توجه به صحبت‌های مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی ارشاد و رئیس اداره تهیه‌کنندگان، این فیلم توقیف موقت شده و ادبیات دیگری نمی‌توانیم برای شرح وضعیت آن به کار ببریم.

به گزارش مهر” امیرحسین علم‌الهدی مشاور پخش فیلم “بوسیدن روی ماه” ساخته همایون اسعدیان درباره وضعیت اکران این فیلم گفت: “مسئولان ارشاد انگار رویشان نمی‌شود بگویند این فیلم توقیف موقت است و با الفاظ بازی می‌کنند.”

وی افزود: “هنوز پروانه نمایش “بوسیدن روی ماه” صادر نشده‌است. در دو هفته پیش هر وقت دوستان از دفتر پخش به ارشاد مراجعه کرده‌اند با جواب‌هایی همچون پروانه در حال تایپ است و یا مسئول مربوطه دورکاری دارند، روبرو شده‌اند! در مجموع اما تا به حال پروانه به دست ما نرسیده است و این دوستان هر روز با عناوین مختلف بحث‌های جدیدی را مطرح می‌کنند.”

علم‌الهدی افزود: اگر فیلم پروانه نمایش دارد شورای صنفی نمی‌تواند از اکران آن ممانعت کند. مگر اینکه یک گفتمان غیررسمی میان اداره‌ی تهیه‌کنندگان و وزارت ارشاد وجود داشته باشد. به این دلیل نمی‌گویم اتحادیه که معتقدم معنای آن کار صنفی کردن است و کاری که تمام اعضای تهیه‌کنندگان را در بگیرد. اما اتحادیه تهیه‌کنندگانی که امروز مسئولیت شورای صنفی را هم برعهده دارد به اداره تهیه‌کنندگان تبدیل شده که زیر مجموعه ارشاد و به نوعی با آن تقسیم کار شده‌است.”

مشاور پخش “بوسیدن روی ماه” ادامه داد: “ارشاد در رسانه‌ها عنوان می‌کند پروانه نمایش داده‌است و شورای صنفی تاکید دارد ما اجازه نمایش نمی‌دهیم. اداره تهیه‌کنندگان قدرت خود را از ارشاد می‌گیرد پس اگر حرفی می‌زند حرف ارشاد است. در این شرایط ما به این نتیجه می‌رسیم که شیوه جدیدی در عدم اکران فیلم‌ها وجود دارد که علیرغم صحبت‌های شفاهی “بوسیدن روی ماه” پروانه دارد اما در عین حال به گونه‌ای توقیف موقت است.”

وی با اشاره به ترکیب فیلم‌های نوروز ۹۱ که شورای صنفی نمایش اعلام کرده است، گفت: “شما به ترکیب ۱۵ فیلم نگاه کنید، در آخر باید ۵ فیلم به روی پرده برود و تهیه‌کننده و مالکین این ۵ فیلم عضو اداره‌ی تهیه‌کنندگان هستند. مانند حسین فرحبخش، سعید سهیلی، محمد خزاعی، جمال ساداتیان و احمد نجفی.”

علم‌الهدی تاکید کرد: “روسای اداره‌ی تهیه‌کنندگان طبق صحبت‌هایی که با ارشاد داشته‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که در سفره نوروزی فیلم‌های خودشان را به نمایش دربیاورند و این بحث‌هایی که می‌خواهیم فضای اکران را مدیریت کنیم و فیلم‌های اشک برانگیز را نمی‌خواهیم اکران کنیم، آدرس غلط دادن به افکار عمومی است.”

وی افزود: “از منظر ما بهترین فصل سال ۹۱ نوروز است و این سفره در یک محفل خصوصی در اداره‌ی تهیه‌کنندگان باز شده است که هر کسی که به نحوی فیلم دارد از این سفره بهره می‌برد. این هیچ ربطی به مصلحت هم ندارد. مصلحت قبیله‌ای است که این گونه آن را عنوان می‌کنند.”

علم‌الهدی ادامه داد: “رئیس اداره تهیه‌کنندگان عنوان کرده، ما اجازه اکران فیلم‌های غم‌انگیز را نداریم. اول اینکه فیلم ما غم‌انگیز نیست؛ “بوسیدن روی ماه” کاملا براساس تکریم خانواده شهدا ساخته شده و در ۳۰ سال گذشته هیچ فیلمی با ابعادی این چنینی که مورد استقبال مردم قرار گیرد درباره خانواده شهدا ساخته نشده‌است.”

وی با اشاره به صحبت‌های اخیر سیدضیا هاشمی افزود: “با توجه به اینکه فیلم اخیر ایشان با عنوان “زم هریر” وهن رزمندگان و شهدا بوده و توسط همین دولت هم توقیف شده است، به نظر می‌رسد که یک جور حسادت‌های شخصی بر تصمیم‌گیری‌ها حاکم شده و تاسف من این است این حسادت‌های شخصی که به جای سیاست گذاری تعبیر می‌شود مورد حمایت ارشاد هم هست.”

علم‌الهدی تاکید کرد: “ارشاد بدون رودربایسی اعلام کند فیلم “بوسیدن روی ماه” توقیف موقت است چون این روش که یکی به میخ و یکی به نعل می‌زنند و پاسکاری می‌کنند، درست نیست. از منظرفعالان سینما ما با ادبیات جدیدی در حوزه نمایش روبرو هستیم که می‌شود از آن تعبیر “توقیف موقت” کرد.”

مشاور پخش “بوسیدن روی ماه” گفت: “کسانی که ۱۰ سال گذشته چند فیلم تولید کردند و نتوانستند به نمایش بگذارند که من اسم آن را می‌گذارم ورشکستگان حوزه تولید فیلم، در حال حاضر در راس اداره تهیه‌کنندگان قرار گرفته‌اند. این حسادت مانع می‌شود که اکران «بوسیدن روی ماه» روند منطقی خود را داشته باشد. این حکایت‌‌ همان عدو شود سبب خیر است. این اذیت‌ها در “یه حبه قند” هم کاملا مشهود بود.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید