خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۰, 18th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۲/۱۴ ساعت ۱۰:۴۹:۵۳

    خانه  > اقلیت های دینی  >  تداوم بازداشت و شناسایی تعداد دیگری از بازداشت شدگان مسیحی دراصفهان

تداوم بازداشت و شناسایی تعداد دیگری از بازداشت شدگان مسیحی دراصفهان

خبرگزاری هرانا – در حالیکه آمار دستگیرشدگان مسیحی که از سوی نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف ایران بازداشت می شوند رو به فزونی گذاشته است، منابع خبری از شهر  اصفهان، خبر از تداوم بازداشت این افراد و شناسایی برخی دیگر از بازداشت شدگان مسیحی می دهند.

به گزارش محبت نیوز، در هفته گذشته و در پی مراجعه ماموران امنیتی به منازل و محل کار برخی از نوکیشان مسیحی که منجر به بازداشت جمعی از این افراد شده است، منابع خبری اسامی و مشخصات تعداد دیگری از بازداشت شدگان که نامشان تاکنون منتشر نشده را نیز گزارش دادند.

بر پایه این گزارش شهرام قائدی، شهناز ظریفی و مریم دل آرام نام سه تن دیگر از بازداشت شدگان نوکیش مسیحی است که در ادامه روند بازداشت گسترده نوکیشان مسیحی که در روز چهارشنبه سوم اسفند ماه ۱۳۹۰ بوده در اصفهان بازداشت شدند.

در خصوص بازداشت شهرام قائدی ماموران امنیتی ضمن بازداشت نامبرده محل سکونت وی را نیز مورد تفتیش قرار داده و برخی از وسایل شخصی ایشان را ضبط و با خود بردند. لازم به یاد آوریست شهرام قائدی و کشیش حکمت سلیمی هر دو ساکن فولاد شهر اصفهان می‌باشند که بازداشت این افراد بطور جداگانه و همزمان در ساعت ۷ صبح صورت گرفته است.

شهرام قائدی از اعضای کلیسای پولس در اصفهان و از هنرمندان تئاتر اصفهان می باشد که پیش تر نیز در نمایش هایی در نقش عیسی مسیح به ایفای نقش پرداخته است. بر اساس گزارش ها  پس از بازداشت هنوز از وضعیت و محل نگهداری ایشان اطلاع دقیقی در دست نمی باشد .

هم چنین مریم دل آرام نیز صبح همان روز مورخه در منزلش با ورود تعدادی مامور لباس شخصی بازداشت شد، ماموران طبق عادت بدون هیچ توضیحی تمامی خانه را مورد تفتیش قرار داده و کتاب مقدس و هر چیزی که می توانسته نشان از اعتقادات دینی و مسیحی ایشان باشد و یا بنظر مشکوک می رسید ضبط کرده و به همراه ایشان با خود به مکان نامعلومی انتقال دادند. این مادر (حدود) ۵۶ ساله همچنین بیمار و از وضعیت سلامت خوبی برخوردار نیستند وی همچنین از داروهای ویژه ایی زیر نظر دکتر استفاده میکند که گفته شده وقتی دخترشان قصد داشته تا داروها را به زندان به مادرش برساند ماموران امنیتی ضمن ممانعت حتی از گرفتن داروهای وی نیز خودداری می کنند. وضعیت ایشان نیز کماکان از زمان دستگیری همچنان نامعلوم می باشد.

شهناز ظریفی نیز از نوکیشان مسیحی و مادر دو فرزند می باشد که در صبح چهارشنبه همزمان با بازداشت جمعی از نوکیشان مسیحی در اصفهان ماموران امنیتی به خانه ایشان اعزام و ضمن تهدید و بازداشت نامبرده آپارتمان محل سکونت ایشان را بدقت مورد بررسی قرار می دهند. گفته می شود در طی بازرسی از محل سکونت وی تعدادی کتاب مقدس پیدا شده و آنها را بهمراه برخی لوازم شخصی ایشان ضبط نمودند . جزئیات بیشتری از بازداشت این مادر مسیحی گزارشی منتشر نشده و خبرهای تائید نشده حکایت از انتقال ایشان به زندان دستگرد اصفهان دارد.

از سوی دیگر بر اساس این گزارش گیتی حکیم پور، بانوی  ۷۸ ساله مسیحی که در تاریخ سوم اسفند ماه ۱۳۹۰ در ساعت ۶ صبح در منزلش توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از ۳ روز بازداشت در اداره اطلاعات اصفهان در تاریخ ۶ اسفندماه ۱۳۹۰ بطور مشروط آزاد شد. گفته می شود گویا بازجوی پرونده ( محسنی) وی را بدلیل کهولت سن و همچنین بدلیل جراحی که به تازگی بر روی زانو پا انجام داده اند و نیاز به مراقبت های ویژه داشته بطور موقت دستور آزادی  ایشان را در صورت سپردن وثیقه – سند خانه – صادر کرده اند.

لازم به یادآوری است که ماموران امنیتی در هنگام بازداشت خانم حکیم پور کلیه وسیله شخصی از جمله پاسپورت، سند خانه و حتی حساب بانکی وی را نیز ضبط کردند.

نیروهای امنیتی وابسته به دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی طی دو ماه گذشته در شهرهای اهواز، شیراز، تهران و اصفهان اقدام به بازداشت گسترده شهروندان مسیحی به صورت انفرادی و یا جمعی نموده اند. و این در حالیست که هر روز بر آمار دستگیرشدگان نیز افزوده می شود. گرچه انتظار می رفت تا در راستای مصلحت اندیشی، سران جمهوری اسلامی از هر ترفندی برای بیشتر شدن حضور مردم در پای صندوق های رای و کسب مشروعیت خود استفاده کنند، اما سیر گسترده بازداشت مسیحیان در ایران نشان داد که سران جمهوری اسلامی حتی دیگر برای این موضوع هم اهمیتی قائل نیستند تا حداقل در این ایام رنگ و ظاهری دیگر از خود نشان دهند.

لازم به یادآور است نحوه بازداشت این افراد و همینطور زمان آن نشان می دهد که این مرحله از دستگیری ها با برنامه ریزی گسترده و در پی سلسله شناسایی های قبلی صورت گرفته است.

هم اکنون تعداد افراد بازداشت شده مسیحی در اصفهان که خبر آن تائید و منتشر شده است به ۶ تن رسیده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید