خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۰, 11th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۲/۰۹ ساعت ۲۰:۴۷:۳۵

    خانه  > سایر گروهها  >  عفو بین‌الملل تشدید سرکوب‌ها در ایران را محکوم کرد

عفو بین‌الملل تشدید سرکوب‌ها در ایران را محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای تفصیلی اعلام کرد که حکومت ایران سرکوب مخالفان خود را تشدید کرده است.

به گزارش رویترز، سازمان عفو بین‌الملل امروز، سه‌شنبه نهم اسفندماه با انتشار گزارشی ۷۱ صفحه‌ای از گسترش سرکوب‌ها در یک سال اخیر در ایران خبر داد و گفت در آستانه انتخابات مجلس نهم این فشارها و سرکوب‌ها شدت بیشتری یافته است.

آن هریسون، معاون بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل گفت: “این گزارش دورویی تلاش‌های دولت ایران در نشان دادن همبستگی خود با معترضان در مصر، بحرین و دیگر کشورهای منطقه که متأثر از بهار عربی هستند را نشان می‌دهد.”

بنا به گزارش عفو بین‌الملل، در ماه‌های اخیر موجی از بازداشت‌های وکلا، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی، فعالان اقلیت‌های قومی و مذهبی و همچنین فیلم‌سازان در ایران به اجرا گذاشته شده است.

این گزارش که با عنوان “«ما دستور داریم تا شما را خرد کنیم»؛ گسترش سرکوب مخالفان در ایران” منتشر شده با جزئیات آورده است که پس از فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در بهمن‌ماه سال گذشته برای شرکت در تظاهرات همبستگی با مردم کشورهای مصر و تونس، مقام‌های حکومتی ایران هر جلوه‌ای از اعتراضات را سرکوب کرده‌اند.

به گفته آن هریسون: “هرگونه تشکیل گروه بر روی اینترنت، تشکیل یا پیوستن به یک نهاد غیردولتی به‌عنوان مخالفت با حکومت تلقی می‌شود و می‌تواند عواقبی چون زندان داشته باشد.”

عفو بین‌الملل می‌گوید مقام‌های ایرانی اینترنت را تهدیدی علیه حکومت می‌دانند و کنترل خود را بر اینترنت افزایش داده‌اند.

این در حالی است که در جنبش اعتراضی سال ۱۳۸۸ پس از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، اینترنت نقش مهمی در اعتراضات مردمی ایفا کرده بود.

عفو بین‌الملل گفته است آزار و اذیت فعالان حقوق بشر در ایران تشدید شده و این نشانه‌ای از وخامت وضعیت حقوق بشر در این کشور است.

از سوی دیگر به گفته عفو بین‌الملل اعدام‌ها در ایران در سال ۲۰۱۱ نسبت به سال ۲۰۱۰ چهار برابر افزایش یافته است.

این سازمان مدافع حقوق بشر از جامعه جهانی خواسته است تا همه تلاش‌های خود را به وضعیت حقوق بشر در ایران معطوف کنند و نه برنامه هسته‌ای بحث‌برانگیز این کشور.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید