خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۰, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۲/۰۴ ساعت ۱۲:۵۰:۲۷

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ محکومیت علی رضا حسین زاده، فعال فرهنگی به حبس تعزیری

هرانا؛ محکومیت علی رضا حسین زاده، فعال فرهنگی به حبس تعزیری

خبرگزاری هرانا – علی رضا حسین‌زاده مدیر گروه رقص آذربایجانی قایا که در ششم مهر ماه به دلیل شرکت در یک مراسم جشن بازداشت شده بود از سوی دادگاه انقلاب تبریز به ۹۱ روز حبس محکوم شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، علیرضا حسین‌زاده مدیر گروه رقص، حسن دمیرچی آهنگ ساز و خواننده، علی لطف‌پور فیلم بردار، جواد شبان کندرود مدیر تالار در پی اجرای یک سرود در رثای دریاچه ارومیه در ششم مهرماه بازداشت شدند.

بر اساس حکم صادره علیرضا حسین‌زاده، فعال فرهنگی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شد و سایر متهمین از اتهامات وارده تبرئه شدند.

گفتنی است در پی پخش فیلم این مراسم در یک تلویزیون مخالف دولت افراد بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند و در ‌‌نهایت یک تن از ایشان به حبس محکوم شد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۴ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد که برای دفاع از منافع خود با دیگران اتحادیه تشکیل دهد و یا به اتحادیه‌های موجود بپیوندد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • بند ۱ ماده ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق اجتماع آزادانه با دیگران دارد از جمله حق تشکیل سندیکا (اتحادیه های صنفی) و الحاق به آن برای حمایت از منافع خود.
  • بخش الف ماده ۸ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ هر کس‌ به‌ اینکه‌ به‌ منظور پیشبرد و حفظ‌ منافع‌ اقتصادی‌ و اجتماعی‌ خود با رعایت‌ مقررات‌ سازمان‌ ذیربط‌ مبادرت‌ به‌ تشکیل‌ اتحادیه‌ نماید و به‌ اتحادیه‌ مورد انتخاب‌ خود ملحق‌ شود، بایستی به رسمیت شناخته شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید