خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷, 13th of July 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۱۱ ساعت ۱۶:۰۴:۳۱

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  شاهین برزگر، فعال ترک جهت تحمل حبس راهی زندان تبریز شد

شاهین برزگر، فعال ترک جهت تحمل حبس راهی زندان تبریز شد

خبرگزاری هرانا – شاهین برزگر، فعال ترک (آذربایجانی) اهل تبریز روز گذشته جهت تحمل سه ماه حبس راهی زندان این شهر شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۰ بهمن‌ماه ۹۷، شاهین برزگر، فعال ترک (آذربایجانی) جهت تحمل محکومیت سه ماهه خود راهی زندان تبریز شد.

به گفته یک منبع نزدیک به این شهروند، دلیل محکومیت وی در ارتباط با شرکت در مراسم خاکسپاری حسن دمیرچی زندانی سابق و از چهره‌های شناخته شده هنری در آذربایجان بوده است.

این منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “آقای برزگر چندی پیش در حالی که دوره خدمت سربازی خود را می‌گذراند، در پی شرکت در مراسم خاکسپاری حسن دمیرچی بازداشت شد. وی مدتی بعد در دادگاهی به اتهام تبلیغ علیه نظام به سه ماه حبس تعزیری محکوم شد و پس از آن با قرار وثیقه و به صورت موقت آزاد شده بود. آقای برزگر به این حکم اعتراض کرد و دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی نهایتاً با رد اعتراض ایشان حکم ۳ ماه حبس وی را عیناً تایید کرد.

لازم به ذکر است در تیرماه سال جاری اکبر آزاد، حسن راشدی، بهنام شیخی ، خدیجه (توران) هژبری و همسرش بهرام زمان پنج فعال ترک دیگر نیز در حالی که جهت شرکت در این مراسم عازم تبریز بودند، توسط نیروهای امنیتی در زنجان بازداشت و روز بعد پس از پایان مراسم آزاد شده بودند.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۸ آذرماه ۹۷ پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید