خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۰, 16th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۲/۰۴ ساعت ۸:۳۳:۲۳

    خانه  > سایر گروهها  >  هفتاد هزار هکتار از جنگل‌های لرستان در آتش سوخت

هفتاد هزار هکتار از جنگل‌های لرستان در آتش سوخت

خبرگزاری هرانا – مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان لرستان از آتش سوزی ۷۰ هزار هکتار از جنگل‌های حفاظت شده در این استان خبر داد.

محمد حسین بازگیر، مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان لرستان با اعلام اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از ۷۰ هکتار از مراتع و جنگلهای حفاظت شده این استان دچار آتش سوزی شده است، مدعی شد که میزان آتش سوزی مراتع و جنگل‌های لرستان نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

به گزارش مهر، وی با اشاره به وضعیت تخریب جنگل‌های استان، عمده ترین مشکلات زیست محیطی لرستان را آتش سوزی جنگلها، تخریب و تجاوز حریم جنگل‌ها و مراتع و شکار و صید غیرمجاز عنوان کرد.

این سخنان مدیرکل محیط زیست استان لرستان در حالی مطرح می شود که پیش از این نیز مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان از وقوع ۷۴ فقره آتش سوزی طی شش ماه نخست سالجاری در این استان خبر داده بود.

علیرضا احمدوند با بیان اینکه آتش سوزی ها می تواند بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد به عرصه های استان آسیب برساند، عنوان کرد: ” بیشتر آتش سوزی‌های سطح استان لرستان از نوع انسانی است.”

وی هم‌چنین با تقسیم عوامل آتش سوزی انسانی به عمد و غیرعمد، یادآور شد: “از دلایل آتش سوزیهای عمدی می توان به دو عامل اصلی اختلافات قومی و طایفه‌‌ای و ایجاد آتش سوزی در جنگل‌ها به منظور تصرف اراضی ملی برای زراعت اشاره کرد.”

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان ادامه داد: “هم‌چنین در آتش سوزی غیرعمدی عدم آگاهی تفریح کنندگان یا طبیعت گردان سبب بروز آتش سوزی شده و خسارات فراوانی به دنبال دارد.”

با این تفاسیر یک فعال محیط زیست در خصوص آتش سوزیهای صورت گرفته در زاگرس آمار قابل تاملی دارد. محمد درویش می‌‌گوید که سال گذشته ۳۵ هزار هکتار از جنگلهای زاگرس سوخت که این میزان نسبت به رقم نرمال که سالانه ۵ هزار هکتار است بیش از ۷ برابر افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از هزار بار جنگلهای زاگرس آتش گرفته است، افزود: “به طور تقریبی جنگلهای زاگرس در مدت زمان یاد شده در هر روز شاهد سه بار آتش سوزی بوده اند.”

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور ادامه داد: “تعداد آتش سوزی‌ها در زاگرس نشان دهنده این است که ما از نظر پشتیبانی و تدارکات نتوانستیم خوب عمل کنیم و پشتیبانی فنی خوب و یگانهای مجهز اطفاء حریق برای مقابله با این معضل نداشتیم.”

استان لرستان میزبان یکی از غنی ترین رویشگاه های اصلی گونه منحصر به فرد بلوط در غرب کشور است که از لحاظ وسعت جنگل بعد از استانهای فارس و خراسان جنوبی در رده سوم کشور قرار گرفته است.

هم‌چنین جنگل‌های استان لرستان در بین استانهای زاگرس نشین بعد از استان فارس در رده دوم قرار دارد ولی در سال‌های اخیر جنگل‌های این استان تهدیدات بسیاری را تجربه کرده و در این بین بخش عظیمی از وسعت این جنگلهای ارزشمند در پی آتش سوزی های متعدد از دست رفته اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید