خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان  >  محاکمه فرانک فرید فعال جنبش زنان آذربایجان

محاکمه فرانک فرید فعال جنبش زنان آذربایجان

خبرگزاری هرانا – دادگاه رسیدگی به اتهامات فرانک فرید فعال جنبش زنان آذربایجان دوم اسفندماه با حضور تعدادی از زنان نویسنده و شاعر آذربایجانی، فعالان حقوق زنان و نیز وکلای زن، در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد.

به گزارش زمانه، این شاعر و نویسنده آذربایجانی متهم به تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری است.

دادگاه، شرکت خانم فرید در کنفرانس‌های خارج از کشور، مصاحبه با رسانه‌ها و نیز انتشار مقالات او در نشریات مختلف را مصداق تبلیغ علیه نظام دانسته است.

این در حالی است که تمامی مصاحبه‌ها، نوشته‌ها و کنفرانس‌هایی که فرانک فرید در آن‌ها شرکت داشته است در رابطه با مسائل و مشکلات زنان در ایران و به‌ویژه آذربایجان بوده است.

اتهام توهین به رهبری نیز به دلیل برخی عکس‌هایی است که در سیستم کامپیوتر وی که در حین تفتیش منزلش ضبط شده بود، پیدا کرده‌اند.

فرانک فرید چندی پیش نیز در دادگاه عمومی ـ جزایی تبریز به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات محاکمه شد که هنوز رأی این دادگاه به وی ابلاغ نشده است.

این نویسنده و مترجم ۱۲ شهریورماه در جریان اعتراضات خیابانی به روند خشکاندن دریاچه اورمیه در تبریز دستگیر و ۴۱ روز در بازداشت موقت به‌سر برده بود.

مأموران امنیتی در حین دستگیری فرانک فرید به ضرب‌وشتم او پرداخته بودند که منجر به وارد آمدن آسیب‌های جدی به وی شده است.

در جریان اعتراضات خیابانی به خشکاندن دریاچه ارومیه که در پی عدم تصویب طرح آب‌رسانی به این دریاچه توسط مجلس شورای اسلامی، در شهرهای مختلف آذربایجان از جمله تبریز، ارومیه، اردبیل و زنجان برگزار شد تعداد زیادی از زنان پشتیبان محیط زیست دستگیر و محاکمه شدند.

در تبریز حدود ۱۲ زن دستگیر شده بودند که در این بین بهجت فرامرزی به شش ماه حبس تعزیری و ۲۰ ضربه شلاق، رقیه حسن‌زاده به ۹۱ روز حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند. سه نفر تبرئه شدند و دادگاه بقیه نیز تشکیل نشده است.

در بین زنان معترض دستگیر شده چهره‌های فرهنگی به‌نامی دیده می‌شود از جمله فرانک فرید شاعر، نویسنده، مترجم و فعال حقوق زنان که تاکنون سه کتاب از آثار وی منتشر شده است.

همچنین منیره اکبر پوران شاعر، مترجم، وبلاگ‌نویس و کار‌شناس ارشد زبان فرانسه نیز از زنان دستگیر شده اعتراضات مذکور بود.

با توجه به این‌که دادگاه انقلاب و دادگاه جزایی تبریز برای دستگیرشدگان اعتراضات فوق، احکام سنگین حبس‌های تعزیری و شلاق صادر کرده است، نگرانی‌های زیادی وجود دارد که فرانک فرید و سایر زنان دستگیرشده نیز با احکام سنگینی روبه‌رو شوند.

فرانک فرید نخستین زن آذربایجانی است که از زمان پس از انقلاب به دلیل فعالیت‌هایش در رابطه با مسائل زنان محاکمه می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید