خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۰, 16th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۱/۲۵ ساعت ۶:۰۳:۲۵

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ سه شهروند تبریزی در تهران به ۱۷ سال حبس محکوم شدند

هرانا؛ سه شهروند تبریزی در تهران به ۱۷ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – سه شهروند تبریزی به نامهای اسماعیل برزگری، رسول حیدرزاده و جواد زادکام از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱۷ سال حبس محکوم شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این سه شهروند تبریزی در اردیبهشت ماه سالجاری در تبریز بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند و پس از هفت ماه نگهداری در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ از دی ماه سالجاری تاکنون در بند ۳۵۰ بسر می برد.

آقایان دکتر اسماعیل برزگری (دندانپزشک و دارای کلینیک پزشکی در تبریز و باکو)، رسول حیدرزاده (موسیقیدان و خواننده موسیقی آذربایجانی) و جواد زادکام (صاحب باشگاه ورزشی در تبریز) بدون داشتن وکیل در شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی پیرعباسی به اتهام جاسوسی محاکمه شده اند و دو نفر نخست به هفت سال حبس تعزیری و آقای جواد زادکام نیز به سه سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۴ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد که برای دفاع از منافع خود با دیگران اتحادیه تشکیل دهد و یا به اتحادیه‌های موجود بپیوندد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • بند ۱ ماده ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق اجتماع آزادانه با دیگران دارد از جمله حق تشکیل سندیکا (اتحادیه های صنفی) و الحاق به آن برای حمایت از منافع خود.
  • بخش الف ماده ۸ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ هر کس‌ به‌ اینکه‌ به‌ منظور پیشبرد و حفظ‌ منافع‌ اقتصادی‌ و اجتماعی‌ خود با رعایت‌ مقررات‌ سازمان‌ ذیربط‌ مبادرت‌ به‌ تشکیل‌ اتحادیه‌ نماید و به‌ اتحادیه‌ مورد انتخاب‌ خود ملحق‌ شود، بایستی به رسمیت شناخته شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید