خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۰, 16th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۱/۲۴ ساعت ۱۵:۳۷:۰۶

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ یک عضو کلیسای جماعت ربانی نارمک در زندان رجایی شهر

هرانا؛ یک عضو کلیسای جماعت ربانی نارمک در زندان رجایی شهر

خبرگزاری هرانا – «ماسیس موسسیان» از بزرگان کلیسای جماعت ربانی نارمک تهران در محل کارش ۱۹ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ماموران وزارت اطلاعات در روز چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه جاری با مراجعه به محل کار وی و بدون ذکر دلیل او را بازداشت کرده و با خود بردند.

بر اساس گزارش منابع داخل زندان رجایی شهر این کشیش هم اکنون در این زندان نگهداری می شود و از حق ملاقات با خانواده نیز محروم است.

هم اکنون فرشید فتحی در زندان اوین، فرهاد سبک روح، ناصر ضامن دزفولی، داوود علیجانی و نورالله قبیتی زاده در زندان کارون، ماسیس موسسیان در زندان رجایی شهر و فریبرز آرزمو بهنام ایرانی در زندان ندامتگاه کرج از جمله شهروندان مسیحی در بند هستند.

فرشید فتحی و نورالله قبیتی زاده از بازداشت شدگان کریسمس سال ۲۰۱۰ هستند که کماکان در بازداشت و به صورت بلاتکلیف بسر می برند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی:تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
  • بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمیتوان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
  • بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید