خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰, 13th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ ساعت ۸:۱۰:۵۷

    خانه  > فرهنگی  >  قبرستان تاریخی بوشهر، منطقه مسکونی می‌شود

قبرستان تاریخی بوشهر، منطقه مسکونی می‌شود

خبرگزاری هرانا – محل دفن اجساد افسران و سربازان ارتش انگلیسی که به قبرستان متجاوزان انگلیسی مشهور است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، تبدیل به منطقه مسکونی شده و اکنون تنها بخش کوچکی از ویرانه آن قابل مشاهده است. این قبرستان تاریخی می‌توانست نماد و نشانه‌ای از حضور استعمارگرانه انگلیسی در بخش‌های جنوبی ایران به شمار رود.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ محل دفن اجساد افسران و سربازان ارتش انگلیس به هنگام تجاوز به خاک ایران در سال‌های پس از ۱۸۵۶ میلادی و جنگ جهانی اول در یک طرح شهری تبدیل به منطقه مسکونی شده و اکنون تنها بخش کوچکی از ویرانه آن قابل مشاهده است. تماس‌های مکرر با مسئولان میراث در بوشهر برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد این قبرستان تاریخی بی‌نتیجه می‌ماند.

مشاهدات خبرنگار CHN، نشان می‌دهد که تمام صلیب‌های این قبرستان دیرینه از جا درآمده و شرایط بسیار نامناسبی دارد و به نظر می‌رسد که روز به روز به ویرانی نزدیک‌تر می‌ شود.

قبرستان انگلیسی‌ها یکی از امکان تاریخی بندر بوشهر است که در منطقه بهمنی واقع شده و با وجود برخورداری از اهمیت و قدمت قابل توجه، تنها تعداد محدودی عکس از این مکان در اینترنت یافت می‌شود. این گورستان که در فهرست امکان تحت اختیار سازمان میراث فرهنگی استان بوشهر قرار دارد، تا ۳۰ سال قبل از آن به عنوان یکی از محل‌های تدفین ارامنه بوشهر نیز استفاده می‌شده است.

این مکان به علت جای دادن اجساد نظامیان بیگانه متجاوز به خاک ایران، همواره از سوی مسؤولان شهر بوشهر مورد بی‌توجهی عمدی قرار گرفته به طوری که در سال ۸۲ سازمان ایرانگردی و جهانگردی یک دیوار سنگی دارای نرده به دور این قبرستان کشیده و درهای آن را به روی بازدیدکنندگان بسته است.

قبرستان انگلیسی‌های بوشهر در گذشته وسیع‌تر بوده اما بخش اعظم آن بین سال‌های ۵۸ تا ۶۸ تخریب و به عنوان زمین خالی آماده ساخت‌وساز فروخته شده است به طوری که طرح توسعه منطقه مسکونی بهمنی در آن ناحیه نیز اجرا شد و علاوه بر بنا شدن ساختمان‌های مسکونی، اخیرا حتی یک سینما نیز در مجاورت این قبرستان ساخته شده است.

بر اساس عکس‌هایی قدیمی که این قبرستان را به تصویر می‌کشند، زمانی صلیب‌های بزرگی بالای مقبره‌ها وجود داشته که اکنون هیچ اثری از آن یافت نمی‌شود. امروز در قبرستان انگلیسی‌ها تنها چند قطعه سنگ شکسته دیده می‌شود که خار و خاشاک و زباله و اجساد حیوانات و پرندگان آن را در بر گرفته، قبر‌ها تبدیل به باغچه شده‌اند و تنها سنگ‌نبشته روی یکی از قبر‌ها باقی مانده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید