خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۰, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۱/۱۰ ساعت ۷:۱۰:۱۸

    خانه  > سایر گروهها  >  جمع آوری کارتن خواب‌ها در تهران با رفتاری غیرانسانی

جمع آوری کارتن خواب‌ها در تهران با رفتاری غیرانسانی

خبرگزاری هرانا – شهرداری تهران و نیروهای انتظامی، تحت عنوان “ساماندهی” در پی اجرای طرحی موسوم به “امنیت محله محور” اقدام به جمع آوری کارتن خواب‌ها و متکدیان با رفتاری غیرانسانی می‌نماید.

به گزارش هرانا به نقل از رسانه‌های دولتی، غلامرضا سجادی، فرمانده‌ی یگان انتظامی و اجرائیات شهرداری با اعلام اینکه ۱۱۵ کارتن خواب در پایتخت جمع‌آوری شده‌اند؛ مدعی شد که پس از تکمیل پرونده ایشان را راهی مراکز مربوطه جهت نگهداری کرده‌اند.

وی هم‌چنین افزود: “غیر از ۱۱۵ کارتن خواب، ۷۱ متکدی و ۲ کودک خیابانی نیز جمع‌آوری و ساماندهی شده‌اند.”

ادعای ساماندهی شهروندانِ بی خانمان در حالی از سوی مسئولین مطرح می‌شود که بعضاً دیده شده، این افراد با رفتاری خشونت آمیز و غیرانسانی توسط ماموران شهرداری و نیروهای انتظامی جمع آوری می‌شوند.

یک مددکار اجتماعی نیز در این زمینه می‌گوید: “مسئولان صرفاً برای این که مردم کارتن خواب‌ها را در شهر نبینند و چهره شهر زشت نشود این افراد را جمع‌آوری و در محل‌های نامناسب نگهداری می‌کنند. برای شهرداری وضعیت این افراد مهم نیست. موضوع مهم برای آن‌ها تبلیغات است.”

تصاویر زیر مربوط به یکی از دفعاتی ست که شهرداری تهران با روشی غیرانسانی اقدام به جمع‌آوری کارتن خواب‌ها کرده است.

 

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی: داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی ست و دولت موظف است که با رعایت اولویت برای آن ها که نیازمند ترند خصوصا روستانشینان و کارگران زمینه ی اجرای این اصل را فراهم کند.
  • بند ۱ ماده ۱۱ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ هر کس‌ به‌ داشتن‌ سطح‌ زندگی‌ کافی‌ برای‌ خود و خانواده‌اش‌ شامل‌ خوراک‌ ـ پوشاک‌ و مسکن‌ کافی‌ همچنین‌ بهبود مداوم‌ شرایط‌ زندگی‌ به‌ رسمیت‌ شناخته شود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید