خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۸۹, 16th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۱۶ ساعت ۱:۴۳:۲۲

    خانه  > زنان  >  هرانا؛ زنان ایرانی در صدمین سالگرد روز جهانی زن از بدیهی ترین حقوق خود محروم اند

هرانا؛ زنان ایرانی در صدمین سالگرد روز جهانی زن از بدیهی ترین حقوق خود محروم اند

خبرگزاری هرانا – حقوق زنان اصطلاحیست که اشاره به آزادی و حقوق زنان در تمامی سنین دارد؛ هر چند عموما این حقوق توسط قانون گذار یا رسوم غالب در یک جامعه به رسمیت شناخته‌ نمی شود. با این حال مدافعان حقوق زنان نشان می‌دهند که به دلایل تاریخی و فرهنگی زنان و دختران بیشتر مورد تبعیض قرار می گیرند که این شاید مهم ترین علت گروه بندیِ خاص این حقوق تحت عنوان “زنان” و جدا کردن آن از حقوق عام‌تری چون حقوق بشر است که بنا بر تئوری، این حقوق در بدو زاده شدن برای تمام بشر به رسمیت شناخته شده است.

در رابطه با به رسمیت شناخته نشدن حقوق زنان در ایران باید اشاره کرد حسب سنت و قانون بعنوان دو شاخص اجرایی، زنان بیش از مردان در جامعه ایران به صورت روزمره مورد تبعیض قرار می‌گیرند، در این رابطه به صورت مصداقی می‌توان به، نوع پوشش و حجاب اجباری، عدم دستمزد برابر با مردان، محسوب شدن به عنوان نیم جنس مذکر در رابطه با موارد ارث، دیه و شهادت، عدم ایجاد شرایط برابر در راستای حضور در اجتماع تحت عنوان خانه داری و مادری، قرار گرفتن در معرض قتل‌های ناموسی، اذیت و آزار جسمی توسط پدر و یا همسر یا شکنجه روحی در سایه حمایت قانون گذار، اقدام به خودسوزی برحسب محدودیت‌های اجتماعی، ختنه و ناقص سازی جنسی، استفاده از زنان و قاچاق آن‌ها در بازار روابط جنسی، ازدواج‌های اجباری در سنین پایین و عدم تملک بر تمامیت بدنی و خودمختاری آنان اشاره کرد.

در ۸ مارس ۲۰۱۱ در حالی زنان در بسیاری از کشورهای جهان این روز را گرامی می‌دارند که در برخی کشور‌ها منجمله ایران، ایشان بعنوان نیمی از جمعیت کشور از بدیهی‌ترین حقوق انسانی که در فوق به آن اشاره شد محروم‌اند.

خبرگزاری “هرانا”، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به این مناسبت گزارشی تفصیلی از یک سال نقض حقوق زنان در بازهٔ زمانی ۱۷ اسفند۱۳۸۸ تا ۱۶ اسفند ۱۳۸۹، منتشر می‌کند که البته با توجه به مشکلات جمع آوری گزارشات حقوق بشری و موارد مطرح شده که اکثرا موردی و تنها توسط واحد، آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از خروجی رسانه‌ها به ثبت رسیده، این گزارش تنها بیانگر درصد ناچیزی از ستمی ست که بر زنان در جامعه ی ایران تحمیل می شود.

 

 

۱۸/اسفند/۱۳۸۸

تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد قم در اعتراض به تبعیض جنسیتی

در پی فشارهای روزافزون بر دانشجویان در دانشگاه آزاد قم از طرف حراست این دانشگاه، دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به شرایط موجود و به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زن و به صورت خودجوش در مقابل ساختمان دانشکده علوم انسانی واقع در پردیسان دست به تجمع زدند.

۲۶/اسفند/۱۳۸۸

لاله حسن‌پور بازداشت شد

لاله حسن‌پور، نویسنده و فعال جنبش زنان و از همکاران سابق مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران امروز سه‌شنبه ۲۵ اسفندماه طی یورش نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

۶/فروردین/۱۳۸۹

عالیه اقدام‌دوست به اتهام خوانش تاریخچه هشت مارس در زندان دادگاهی شد

عالیه اقدام دوست به اتهام خواندن تاریخچه هشتم مارس در جمع کوچکی از زنان زندانی در بند نسوان اوین، توسط سرپرست دادسرای اوین احضار شد و علاوه بر تحمل یک هفته انفرادی اتهامات “خواندن مقاله، نطق و سخنرانی بین بانوان در روز جهانی زن و تهییج درباره فعالیت‌های زنان؛ تبلیغ سوء علیه نظام؛ توهین به رئیس جمهور، رهبر؛ و تبلیغ به سوسیالیسم” به وی تفهیم شد.

۱۱/ اردی بهشت/۱۳۸۹

سازمان ملل عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را تصویب کرد

با وجود اعتراض‌هایی که علیه عضویت ایران در “کمیسیون مقام زن” سازمان ملل متحد صورت گرفت، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل به اتفاق آرا، عضویت ایران در این کمیسیون را تصویب کرد.

۲۶/ اردی بهشت/۱۳۸۹

محکومیت شادی صدر به حبس و شلاق

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب شادی صدر را به ۶ سال حبس تعزیری و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم نموده است.

۲۶/ اردی بهشت/۱۳۸۹

محبوبه عباس قلی‌زاده به حبس و شلاق محکوم شد

محبوبه عباس قلی‌زاده از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی پیرعباس، به ۲ سال و شش ماه حبس تعزیری و تحمل ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

۳/خرداد/۱۳۸۹

لباس فرم برای زنان فعال در مشاغل آزاد

رئیس مجمع امور صنفی، توزیعی و خدماتی شهر تهران از بررسی طرحی خبر داد که در صورت تصویب و اجرای آن تمام زن‌هایی که در مشاغل آزاد فعالیت می‌کنند باید از لباس های فرم و حجاب اسلامی استفاده کنند.

۵/خرداد/۱۳۸۹

حمیده فرج‌زاده (پینار) بازداشت شد

حمیده فرج‌زاده (پینار) فعال شناخته شده زن آذربایجانی روز چهارم خرداد ۱۳۸۹ در ارومیه بازداشت شد.

۹/خرداد/۱۳۸۹

ممنوع الکار شدن زنان به خاطر استفاده از پوشش غیر اسلامی

سیاست‌های خاص حاکم بر صداوسیما و سینما به تازگی منجر به واکنش رسانه‌های دولتی و در نتیجه ممنوع الکار شدن یک مجری و یک بازیگر سر‌شناس شده است.

۱۷/خرداد/۱۳۸۹

پرونده محبوبه کرمی به دادگاه انقلاب منتقل شد

پرونده محبوبه کرمی از اعضای سابق مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و عضو کمپین یک میلیون امضا به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب منتقل شد.

۳۰/خرداد/۱۳۸۹

دو سایت فمنیستی مجددا فیلتر شدند

“تا قانون خانواده برابر” برای بار دوم و “تغییر برای برابری” برای بار بیست و پنجم فیلتر شدند.

۸/تیر/۱۳۸۹

خودسوزی یک زن جوان در مهاباد

یک زن جوان به نام “سیران-ع”، اهل روستای “دایماو” از توابع شهرستان مهاباد، روز دوشنبه اقدام به خودسوزی نمود که بر اثر شدت جراحات وارده پس از چندی در بیمارستان جان سپرد.

۸/تیر/۱۳۸۹

حبس و جریمه نقدی برای زنان بدحجاب

دادستان طبس گفت: “زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار ریال تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.”

۱۲/تیر/۱۳۸۹

خودکشی یک دختر جوان در پیرانشهر

یک دختر جوان پیرانشهری به نام “شیوا”، در زیر زمین خانه‌ای که در آن مستأجر بودند اقدام به خودکشی نمود.

۱۶/تیر/۱۳۸۹

زنان با مقنعه به تمرین فوتبال بپردازند

مرضیه اکبرآبادی معاون زنان سازمان تربیت بدنی در حالی که در مراسم رونمایی از لباس جدید و مورد تایید فیفا در محل زمین چمن مصنوعی آکادمی فوتبال شرکت کرده بود پس از رونمایی از این لباس آن را مورد تایید قرار نداد و گفت زنان بهتر است با مقنعه به تمرین فوتبال بپردازند!

۱۸/تیر/۱۳۸۹

سایت مدرسه فمنیستی فیلتر شد

سایت مدرسه فمینیستی روز ۱۸ تیرماه مجددا فیلتر شد.

۲۰/تیر/۱۳۸۹

تجاوز و قتل در تبریز به بهانه مبارزه با بدحجابی

سه عضو نهاد شبه نظامی بسیج با سوء استفاده از مدارک شناسایی خود، دختر جوانی را در شهر تبریز ربوده و پس از ضرب و شتم و تعرض و تجاوز به وسیله سلاح گرم او را به قتل رسانده و جسد وی را در بیرون شهر‌‌ رها کرده‌اند.

۲۴/تیر/۱۳۸۹

هیچ منعی در برخورد صریح نیروی انتظامی با افراد بدحجاب نیست!

وزیر کشور به صراحت اعلام کرده که هیچ منعی در برخورد صریح نیروی انتظامی با افراد بدحجاب وجود ندارد.

۱۴/مرداد/۱۳۸۹

سرنوشت مبهم سکینه محمدی آشتیانی

یک مقام قضایی ایران، مصدق کهنمویی، در ژنو در مقابل کمیتۀ رفع تبعیض سازمان ملل گفت که جمهوری اسلامی ایران هنوز تصمیمی در مورد سرنوشت سکینه محمدی- آشتیانی که به جرم زنا یا در واقع رابطۀ جنسی آزاد محکوم به سنگسار شده تصمیمی نگرفته است.

۱۴/مرداد/۱۳۸۹

برگزاری دادگاه دو تن از فعالان حقوق زنان در قم

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۸۹، دادگاه مریم بیدگلی و فاطمه مسجدی، دونفر از فعالان حقوق زنان در قم در شعبه دوم دادگاه انقلاب قم برگزار شد.

۱۸/مرداد/۱۳۸۹

دادگاه محبوبه کرمی برای دومین بار به تعویق افتاد

به دلیل عدم حضور قاضی شعبه ۲۶، آقای پیرعباسی، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محبوبه کرمی برای بار دوم به تعویق افتاد.

۲۱/مرداد/۱۳۸۹

تهدید کویستان گلکار توسط نیروهای امنیتی

کویستان گلکار، از فعالان حوزهٔ زنان کرد در سنندج، توسط نیروهای امنیتی تهدید به بازداشت شده است.

۲۴/مرداد/۱۳۸۹

یک چهارم زنان ایرانی به دلیل حاملگی‌های پرخطر می‌میرند

معاون اداره تنظیم خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۲۵ درصد از علت مرگ و میر زنان کشور به دلیل بارداری های پرخطر در سنین زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال است.

۱/شهریور/۱۳۸۹

نمایندگان زن ادوار مجلس برای اعتراض به لایحه حمایت از خانواده به مجلس می‌روند

نمایندگان ادوار مختلف مجلس فردا در مجلس حاضر می‌شوند تا انتقادات خود را در رابطه با لایحه حمایت از خانواده مطرح کنند؛ این نمایندگان خواستار ملاقات و مذاکره با رئیس مجلس هستند.

۳/شهریور/۱۳۸۹

دادستان تهران می‌گوید بدحجابی جرم است!

دادستان تهران با تاکید بر اینکه بدحجابی جرم است گفت: “تامین امنیت اجتماعی جامعه باید وظیفه اولیه و جدی همه نهاد‌ها و سازمان‌های متولی باشد و نباید مقابله با جرایم مرتبط با امنیت اجتماعی به دستگاه‌های انتظامی و قضایی محدود شود.”

۵/شهریور/۱۳۸۹

مجلس شورای اسلامی سقف مهریه را تعیین کرد

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ماده ۲۴ لایحه حمایت از خانواده به بحث مهریه متعارف و غیر متعارف می‌پردازد، گفت: “بر اساس این لایحه، مهریۀ متعارف تا سقف ده میلیون تومان تعیین شده است.”

۶/شهریور/۱۳۸۹

محکومیت مریم بیگدلی و فاطمه مسجدی به یک سال حبس تعزیری

مریم بیدگلی و فاطمه مسجدی از فعالان کمپین یک میلیون امضاء در قم، بر اساس رای دادگاه بدوی هر کدام به یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شدند.

۶/شهریور/۱۳۸۹

محبوبه کرمی، فعال حقوق زنان به چهار سال حبس محکوم شد

محبوبه کرمی، فعال حقوق بشر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی، به تحمل چهار سال حبس تعزیری محکوم شده است.

۸/شهریور/۱۳۸۹

فوت مادر یک زندانی مقتول بر اثر خودسوزی

مادر یک زندانی که به دلیل قتل پسرش در زندان، دست به خودسوزی زده بود، در بیمارستان ارومیه فوت کرد.

۱۳/شهریور/۱۳۸۹

محکومیت مجدد سکینه محمدی آشتیانی به شلاق

سکینه محمدی آشتیانی که به اتهام زنا (رابطۀ جنسی آزاد) به سنگسار محکوم شده، به خاطر چاپ عکس یک زن بی‌حجاب که به ادعای یک روزنامۀ انگلیسی تصویر وی بوده، متهم به اشاعۀ فساد و مجدداً محکوم به ۹۹ ضربه تازیانه شد.

۱۸/شهریور/۱۳۸۹

خودسوزی دو دختر در یک روز در استان ایلام

در اوایل هفتهٔ جاری سه دختر در یک روز، در استان ایلام دست به خودکشی زدند که دو تن از آن‌ها از طریق ریختن نفت به روی بدنشان و خودسوزی قصد پایان بخشیدن به زندگی خود را داشتند.

۱۹/شهریور/۱۳۸۹

آخرین اخبار از سرنوشت سه ماده جنجالی لایحه حمایت خانواده

عضو هیأت رییسه کیمسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: “براساس مباحث و اظهارنظرهای مطرح شده در کمیسیون، درباره مفاد ارجاع داده شده از لایحه حمایت از خانواده برای بررسی بیشتر بعید است که ماده ۲۲ و ۲۳ تغییر آن‌چنانی کنند اما ماده ۲۴ به احتمال زیاد حذف می‌شود.”

۲۱/شهریور/۱۳۸۹

مهلت ۲ ماهه استاندار یزد برای جداسازی کارمندان زن و مرد

استاندار یزد به اهمیت اجرای طرح عفاف و حجاب در جامعه تاکید کرد و گفت: “این طرح ابتدا باید در ادارات استان اجرا شود و زنان کارمند از مردان جدا شوند که این کار در استانداری یزد آغاز شده است.”

۲۸/شهریور/۱۳۸۹

۵۰ درصد زنان روسپی تهران ناقل ایدز هستند

مرضیه وحید دستجردی گفت: “۵۰ درصد از زنان روسپی تهران ناقل ایدز است که هر کدام از این افراد در طول سال می‌توانند حداقل پنج نفر را به ایدز مبتلا کنند.”

۳۱/شهریور/۱۳۸۹

نوشین احمدی خراسانی بازداشت شده است

نوشین احمدی خراسانی سردبیر سایت “مدرسه فمینیستی” در پی دریافت یک احضاریه کتبی از سوی شعبه ۵ دادسرای اوین و مراجعه به شعبه مذکور، بازداشت شد.

۴/مهر/۱۳۸۹

ثبت پنج هزار امضای اعتراضی به لایحه حمایت از خانواده در دبیرخانه مجلس

بیش از ۴۰ زن ایرانی امروز با حضور در مجلس شورای اسلامی با تحویل بیش از پنج هزار امضا را که در آن ایرانیان از نمایندگان خواسته‌اند “چندهمسری را ممنوع کنید” به دبیرخانه دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی، برای چندمین بار از نمایندگان مجلس خواستند که برای ترویج ازدواج‌موقت و چندهمسری تلاش نکنند، بلکه به جای آن برای “ممنوعیت چندهمسری” قانون تصویب کنند.

۱۰/مهر/۱۳۸۹

فیروزه صابر، مادر کارآفرینی ایران ممنوع الخروج شد

شب گذشته فیروزه صابر هنگام عزیمت به بوستون جهت شرکت در کارگاه آموزش رهبری زنان در دانشگاه ماساچوست و متعاقب آن شرکت در نشست (PGN) شبکه زنان فارسی زبان در دانشگاه شیکاگو که با همکاری بانک جهانی (در ماه اکتبر) بود، در فرودگاه امام خمینی (ره) بدون هیچگونه توضیحی از سفر منع شد و پاسپورتش ضبط شد.

۲۵/مهر/۱۳۸۹

بازداشت چند تن از مادران پارک لاله

مادران پارک لاله (مادران عزادار)، در بیانیه‌ای اعلام کردند که روز شنبه، هفدهم مهرماه اکرم نقابی و ژیلا ترمسی، دو تن از مادران عزادار به همراه دخترانشان بازداشت شده‌اند.

۴/آبان/۱۳۸۹

قتل یک دختر به دست پدرش در سردشت

یک دختر جوان که “سروه- ش” نام داشت به دست پدرش در سردشت کشته و جسدش در سد مهاباد پیدا شد.

۱۳/آبان/۱۳۸۹

وقوع یک قتل ناموسی در خیابان سعادت آباد تهران

پیش از ظهر روز پنجشنبه ششم آبان ماه سال جاری یک بنگاه دار به نام “یعقوب”، اقدام به کشتن مردی به نام “یزدان” به خاطر یک زن در خیابان سعادت آباد، نمود.

۲۰/آبان/۱۳۸۹

دادگاه لاله حسن‌پور، فعال حقوق بشر و زنان برگزار شد

دادگاه رسیدگی به اتهامات لاله حسن‌پور، فعال حقوق بشر و حقوق زنان روز گذشته در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب ساعت ۹ صبح برگزار شد.

۲۵/آبان/۱۳۸۹

مشکل اصلی زنان خیابانی اشتغال و تأمین سرپناه است

رئیس پلیس امنیت اخلاقی گفت: “مشکل اصلی این زنان اشتغال و تأمین سرپناه مناسب برای زندگی بعد از آزادی از زندان است.”

۲۹/آبان/۱۳۸۹

در ۱۸ درصد از قتل‌های خانوادگی مرد‌ها زنانشان را کشتند

“سرهنگ مصطفایی” معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا، ۳۰درصد از قتل‌های شش ماهه نخست سال جاری درکل کشور را خانوادگی می‌داند و از این رقم ۱۸ درصد مربوط به قتل زنان توسط شوهرانشان بوده است.

۲۹/آبان/۱۳۸۹

حکم سنگسار سکینه محمدی ‌آشتیانی در صورت تایید نهایی لازم‌الاجرا‌ست

رئیس دادگستری آذربایجان شرقی، حجت‌الاسلام مالک اژدر شریفی گفت: “حکم سنگسار سکینه محمدی ‌آشتیانی در صورت تایید نهایی لازم‌الاجرا‌ست.”

۱/آذر/۱۳۸۹

نگهداری زنان خیابانی متولی ندارد

رئیس پلیس تهران بزرگ گفت: “ما قصد داریم زنان خیابانی راجمع آوری کنیم اما به دلیل اینکه هیچ سازمانی متولی نگهداری از این زنان نمی‌شود نمی‌توان اقدامی برای دستگیری آنان انجام داد.”

۱۳/آذر/۱۳۸۹

لاله حسن‌پور به پنج سال حبس محکوم شد

لاله حسن‌پور، فعال حقوق بشر و زنان از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعزیری و چهار سال حبس تعلیقی محکوم شد.

۱۵/آذر/۱۳۸۹

۱۵ تن از مادران عزادار بازداشت شدند

۱۵ نفر از مادران عزادار در تهران که مادران ندا آقاسلطان و سهراب اعرابی نیز بین ایشان بودند در پارک لاله بازداشت شدند.

۱۶/آذر/۱۳۸۹

۱۵ درصد زنان کشور از خشونت خانگی رنج می‌برند

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه مسئله آزار زنان یکی از مهم‌ترین مسائل در کشورهای در حال پیشرفت است، گفت: “در کشور ما آمار‌ها نشان می‌دهد ۱۵ درصد زنان از خشونت خانگی رنج می‌برند.”

۱۹/آذر/۱۳۸۹

آزادی موقت سکینه محمدی جهت اعتراف تلویزیونی دیگر

سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار، برای اخذ اعترافات تلوزیونی و بازسازی صحنه قتل مدت کوتاهی از سوی نیروهای امنیتی به خانه‌اش برده شد.

۱/دی/۱۳۸۹

مادر و ۳ دختر خردسالش قربانی اسیدپاشی شدند

زن جوان و ۳ دختر خردسالش که میهمان یکی از بستگانشان بودند، نیمه‌های شب از سوی زن صاحبخانه هدف اسیدپاشی هولناک قرار گرفتند.

۴/دی/۱۳۸۹

حکم قطعی برای فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی صادر شد

فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی، دو تن از فعالان جنبش زنان در قم، در دادگاه تجدید نظر به ۶ ماه حبس تعزیری و دو میلیون ریال جزای نقدی برای فاطمه مسجدی و یک میلیون ریال جزای نقدی برای مریم بیدگلی محکوم شدند.

۱۲/دی/۱۳۸۹

احضار گروهی از حامیان مادران پارک لاله (عزادار) به دادگاه انقلاب

گروهی از حامیان مادران پارک لاله (عزادار) به نام‌های ژیلا کرم‌زاده مکوندی، دکتر لیلا سیف الهی، فاطمه رستگاری نسب و الهام احسنی به شعبۀ ۲۸ دادگاه انقلاب برای محاکمه احضار شدند.

۲۱/دی/۱۳۸۹

خودسوزی پنج زن باردار در لرستان

از ابتدای سال جاری تاکنون، پنج زن باردار در استان لرستان خودسوزی کرده‌اند.

۳۰/دی/۱۳۸۹

ورود زنان تماشاگر فوتبال به سینما هم ممنوع شد!

پردیس‌های سینمایی، که این روز‌ها فوتبال‌های جام ملت‌های آسیا را پخش می‌کنند، از پذیرش خانم‌های تماشاگر مسابقات فوتبال منع شدند.

۳/بهمن/۱۳۸۹

حضور زنان کارتن خواب در خیابان‌های تهران

مرتضی طلایی، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران گفت: “متاسفانه شرایط خانواده و بنیاد اجتماعی آن در جامعه دچار مشکلات عدیده‌ای شده و آمار قابل توجه طلاق در جامعه و افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار، باعث حضور پررنگ زنان کارتن‌خواب در خیابان‌های تهران شده است.”

۶/بهمن/۱۳۸۹

محکومیت سمیه فرید، فعال حقوق زنان، به دوسال حبس تعزیری

سمیه فرید، فعال حقوق زنان و عضو سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) از سوی قاضی مقیسه به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

۹/بهمن/۱۳۸۹

فاطمه مسجدی، فعال کمپین یک میلیون امضا بازداشت شده است

فاطمه مسجدی، یکی از دو فعال حقوق زنان در قم که به زندان محکوم شده، در حالی‌که قصد سفر به تهران را داشته، بازداشت شده است.

۱۰/بهمن/۱۳۸۹

حذف حق طلاق زن درصورت عدم‌تمکین

بر اساس رای وحدت رویه دیوان عالی کشور حق طلاق زنان در صورت اثبات عدم‌تمکین؛ از زن گرفته می‌شود.

۱۱/بهمن/۱۳۸۹

محکومیت محبوبه کرمی، به سه سال حبس قطعی

محبوبه کرمی، فعال حقوق بشر و عضو کمپین یک میلیون امضا، در شعبه ۵۴ تجدید نظر دادگاه انقلاب به ریاست قاضی موحد به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

۱۶/بهمن/۱۳۸۹

سه مرجع تقلید، اعزام ورزشکاران زن به خارج را “حرام” اعلام کردند

آیت‌ الله صافی گلپایگانی، علوی ‌گرگانی و حسینی زنجانی، از مراجع تقلید ایران، در پاسخ به استفتاء یک خبرگزاری دولتی، اعزام ورزشکاران زن ایرانی به رقابت‌های برون مرزی را “مخالف عفاف” و حرام اعلام کردند.

۱۸/بهمن/۱۳۸۹

طراحی لباس برای مراجعان و خبرنگاران در مجلس

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان می‌گوید‌ برخی از خبرنگاران زن در مجلس متناسب با فضا و شرایط حاکم در مجلس لباس نمی‌پوشیدند و بهتر دیدیم جهت هماهنگی بیشتر برای خبرنگاران زن مجلس لباس ویژه‌ای طراحی شود.

۱۹/بهمن/۱۳۸۹

پانزده تن از ماداران عزادار به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شدند

پانزده تن از اعضای “ماداران عزادار” روز گذشته از سوی ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شدند.

۲۱/بهمن/۱۳۸۹

نرگس محمدی، در پی حمله مأموران امنیتی در بیمارستان بستری شد

در پی حمله‌ شبانه ماموران امنیتی به منزل تقی رحمانی فعال ملی مذهبی و دستگیری وی، همسرش نرگس محمدی دچار حمله عصبی شد و به بیمارستان ایرانمهر تهران بستری شد.

۲۷/بهمن/۱۳۸۹

گام به گام به سوی خانه نشین کردن زنان شاغل

مریم مجتهد‌زاده، رییس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، اعلام داشت که باید ساز و کار حضور زنان به نحوی طراحی شود که ساعات حضور زنان در محیط‌های کاری فرسایش کننده نبوده و با مسئولیت مادری و همسری ایشان در تعارض نباشد.

۲۸/بهمن/۱۳۸۹

هومن فخار مقدم، فعال حقوق زنان بازداشت شد

هومن فخار مقدم از فعالین حقوق زنان و از اعضای کمپین یک میلیون امضا بازداشت شد.

۱۴/اسفند/۱۳۸۹

ممنوعیت حضور خانم‌ها در نقد و بررسی‌ فیلم آتشکار

فیلم سینمایی “آتشکار” به کارگردانی محسن امیریوسفی اخیرا برای نقد و بررسی دانشجویی‌ به یکی از دانشگاه‌ها دعوت شده است که به کارگردان آن اعلام کرده‌اند، این نشست تنها با حضور آقایان قابل برگزاری است.

۱۵/اسفند/۱۳۸۹

تنها ۱۳درصد از زنان ایرانی مشغول به کار هستند

بر اساس گزارش سازمان کار هم‌اکنون ۱۳درصد از زنان ایرانی مشغول به کار هستند که این آمار بر اساس وعده‌های مسئولان در رتبه پایینی قرار دارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید