خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۰, 21st of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۲/۱۰ ساعت ۱۳:۰۰:۲۴

    خانه  > سایر گروهها  >  دیدبان حقوق بشر خواستار اعلام آمار قربانیان تظاهرات اخیر اهواز شد

دیدبان حقوق بشر خواستار اعلام آمار قربانیان تظاهرات اخیر اهواز شد

خبرگزاری هرانا – دیدبان حقوق بشر روز جمعه ۲۹-۴-۲۰۱۱ خواستار تحقیق برای شناسایی قربانیان تظاهرات اخیر مردم عرب در اهواز و دیگرشهر‌های عرب نشین در این استان شد.

بیانیه دیدبان حقوق بشر تاکید کرده است: «نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی باید
اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان عرب را فورا متوقف سازند و آمار دقیق همه قربانیان حوادث روز ۱۴ آوریل و روزهای بعد از آن را اعلام کند.»

این سازمان از مقامات جمهوری اسلامی خواست به روزنامه نگاران، رسانه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری اجازه دهند تا از مناطق عرب نشین در ایران دیدارکنند.

بیانیه از ایران خواست، خطوط اینترنت و تلفن را وصل کند تا فعالان حقوق بشربتوانند آزادنه و مستقل گزارش‌های خودرا برای سازمان‌های حقوق بشری ارسال کنند.

جو استورک مسئول بخش خاورمیانه سازمان دیدبان حقوق بشر گفت: «جلوگیری از بازدید روزنامه نگاران و سازمان‌های حقوق بشری از اهواز دلیل قاطعی است که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی تلاش دارد بر نتایج سرکوب‌هایی که توسط نیروهای امنیتی به وقوع پیوسته، سرپوش بگذارد.»

وی افزود: «دولت ایران با جلوگیری از تمام فعالیت‌های مطبوعاتی باعث شد که
دست یابی به اطلاعات دقیق در این منطقه غیرممکن شود وآمار قربانیانی که دولت
ایران آن‌ها را اعلام کرده است بسیار کمتر از آمار واقعی قربانیان این حوادث است.»

وی تاکید کرد دستگاه امنیتی ایران از دستگیری افرادی که آن‌ها را تجزیه طلب نامیده به اتهام دست داشتن در قتل یک افسرنیروی امنیتی خبر داده است.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در تظاهرات مسالمت آمیز روزهای ۱۵ آوریل و پس از با سلاح گرم به طرف تظاهرکنندگان آتش گشودند و ده‌ها تن در این تظاهرات کشته وصد‌ها تن بازداشت شدند.

فعالان سیاسی عرب در اهواز جمهوری اسلامی را به تلاش برای تغییر ترکیب جمعیتی به زیان ساکنان اصلی عرب متهم می‌کنند.

در آوریل سال ۲۰۰۵ مردم عرب نشین در استان خوزستان در واکنش به چنین سیاست‌های دست به اعتراضات خیابانی زدند اما نیروهای امنیتی به شدت تظاهرات آن‌ها را سرکوب کردند.

العربیه

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید