خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۰, 28th of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۱/۱۳ ساعت ۱۱:۲۲:۴۷

    خانه  > اندیشه و بیان  >  صدور احکام فعالین ستاد موسوی در مازندران از سوی دادگاه انقلاب

صدور احکام فعالین ستاد موسوی در مازندران از سوی دادگاه انقلاب

خبرگزاری هرانا – شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بابل به ریاست قاضی باقریان احکام فعالین ستاد مهندس میر حسین موسوی در مازندران را صادر کرد.

به گزارش دانشجونیوز، در حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب شهرستان بابل اتهام هر یک از این فعالین بر اساس مواد ۵۰۰ و ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی و با توجه به مفاد مواد ۴۶، ۴۷ قانون مذکور، بابت اعمال ارتکابی که از مصادیق ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی و اتهام تبانی در جهت اقدام علیه امنیت کشور ذکر شده است.

بر اساس حکم صادره دکتر احمد میری ۲۰ ماه حبس تعزیری، علیرضا شهیری ۱۵ ماه حبس تعزیری، دکتر علی اکبر سروش ۷ ماه حبس تعزیری، آریا آرام ن‍ژاد ۱۰ ماه حبس تعزیری، علیرضا فلاحتی ۱۰ ماه حبس تعزیری، محمدرضا کربلائی آقا ملکی ۱۰ ماه حبس تعزیری، محمد معصومیان ۱۰ ماه حبس تعزیری، مصطفی ابراهیم تبار به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

گفتنی است سال گذشته هر یک از این فعالین پس از حضور در جلسه دادگاه به ارائه دفاع از اتهامات خود پرداختند.
دکتر احمدرضا میری فرماندار سابق رامسر در آخرین جلسه دفاعیات در دادگاه خطاب به قاضی باقریان گفت: “اگر راه اصلاحات بسته شود، راه انقلاب هموار می‌شود.”

احمد میری قائم مقام جبهه مشارکت استان مازندران بوده که فرودین سال ۸۹ توسط اداره اطلاعات استان مازندران دستگیر شد و مدت ۳۳ روزه بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی کلای بابل سپری کرد. معاون سیاسی و امنیتی سابق استان مازندران در بخش دیگری از دفاعیاتش خاطرنشان کرد: “آیا هیچ نظامی با فرزندان خویش که در سخت‌ترین شرایط در راه آن، جانبازی و جان فشانی کرده‌اند و ده‌ها بار عملا وفاداری خود را به نظام ثابت کرده‌اند، چنین برخورد می‌کند؟ آیا این است مزد مایی که در بحرانی‌ترین شرایط، به نظام خدمت کردیم؟ امروز رقبا ما را متهم به مخالفت به نظام می‌کنند؟ مردم خواهند پرسید نظامی که با فرزندانش این گونه برخورد می‌کند با دیگران چه می‌کند؟ آیا این به نفع نظام است؟”

علیرضا شهیری در جلسه آخرین دفاعیات خود در دادگاه انقلاب شهرستان بابل گفته بود: “با پیشکسوتان نظام به گونه‌ای برخورد نکنید که بگویند روزهای خوب همه خواب بود.”
علیرضا شهیری رئیس سابق اداره آموزش و پرورش شهرستان بابل بوده که در اسفند ماه سال ۸۸ توسط اداره اطلاعات مازندران دستگیر شد. مدیر کل روابط عمومی استاندار مازندران در دوران اصلاحات در بخشی دیگر از دفاعیات خود در دادگاه انقلاب بابل گفته بود: “فردی که در مقابل شما ایستاده در حقیقت زندانی ۲ نظام است یک بار در رژیم شاه و به جرم پیروی از امام و دیگری درعصر جمهوری اسلامی‌ای که خودم برای استقرار آن تلاش و جان فشانی کرده‌ام.”

دکتر علی اکبر سروش رئیس سابق اداره آموزش و پرورش شهرستان بابل در جلسه دفاعیات خود خطاب به قاضی باقریان گفته بود: “پاک‌ترین فرزندان اینجامعه را بر اساس بغض و کینه ورزی به قربانگاه نفرستید.”
دکتر علی اکبر سروش در اسفند ۸۸ توسط اداره اطلاعات مازندران دستگیر شد و مدت ۵۰ روزه بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی کلای بابل سپری کرد. عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت استان مازندران در ادامه دفاعیاتش خاطرنشان کرده بود: “آقای قاضی! اگر شما هم تحت شکنجه و سلول انفرادی قرار می‌داشتید علیه مسئولین ارشد نظام هم اعتراف می‌کردید.”

آریا آرام‌نژاد خواننده و آهنگ ساز که به اتهام خواندن شعر علی برخیز مدت ۴۴ روزه بازداشت خود را در سلول انفرادی زندان متی کلای بابل و زندان اداره اطلاعات ساری سپری کرده بود، در بخشی از افشاگری‌های دوران بازداشت خود، خطاب به قاضی باقریان گفت: “باید روشن شود که نقش قانون اساسی ما چیست؟ قانون به من اجازه انتقاد می‌دهد، قانون به من اجازه تجمع بدون حمل سلاح می‌دهد، قانون به من آزادی بیان و عقیده می‌دهد و من به بواسطه همین قانون که پدران ما به آن رای داده‌اند آزادم که نسبت به سرنوشت کشورم و ملتم بی‌تفاوت نباشم. متاسفانه در گزارش اداره اطلاعات آمده است که شعری توهین آمیز خطاب به معاویه در وبلاگ قرار داده‌ام! آیا وزارت اطلاعات تبدیل به وکیل مدافع معاویه و یزید گردیده است؟”

علیرضا فلاحتی مسئول شاخه جوانان جبهه مشارکت استان مازندران که در بهمن ۸۸ توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و مدت یه ماهه بازداشت خود را در سلول انفرادی در زندان متی کلای بابل و زندان اداره اطلاعات ساری سپری کرد. وی در دفاعیات خود در جلسه دادگاه خطاب به قاضی باقریان گفته بود: “بازجویم به گونه‌ای در مورد قوه قضاییه صحبت می‌کرد که گویی قاضی مهره و بازیچهٔ اوست. اقدام علیه امنیت ملی را کسانی انجام می‌دهند که رسانه به اصطلاح ملی را در چنگال گروهی اندک قرار داده‌اند به گونه‌ای که بازجویانم آن را حیاط خلوت خود می‌دانستند و می‌گفتند اگر در صدا و سیما اعتراف کنی کار و آینده‌ات را تامین می‌کنیم.”

محمد رضا کربلائی آقا ملکی دیگر عضو ستاد مهندس موسوی در بابل بود در آخرین جلسه دفاعیاتش خطاب به قاضی باقریان گفت: “اگر با عاملین حمله به آقای کروبی برخورد می‌شد شاید فجایعی همچون حمله به بیت آیت الله صانعی اتفاق نمی‌افتاد.”

محمدرضا کربلائی در بهمن ماه ۸۸ توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و مدت یه ماهه بازداشت خود را در زندان متی کلای بابل سپری کرد. وی خواستار توضیح قاضی در مورد چرایی غیر قانونی بودن برخی حرکات از سوی نهادهای وابسته به حکومت شد خاطرنشان کرد: “چرا باید او به جای حمله کنندگان، ۲۵ روز را در بد‌ترین شرایط زندان متی کلای بابل در کنار بیماران ایدزی و معتادان سپری کند؟!”

محمد معصومیان فعال دانشجوئی و عضو ستاد مهندس موسوی در بابل بود که در اسفند ماه سال ۸۸ توسط اداره اطلاعات بابل دستگیر شد و مدت ۱۵ روزه بازداشت خود را در زندان متی کلا بابل و زندان اداره اطلاعات ساری سپری کرد. وی در بخشی از آخرین دفاعیات خود در دادگاه انقلاب بابل گفت: “پتوئی که بنده در سلول انفرادی از آن استفاده می‌کردم از مدفوع زندانی قبلی آلوده شده بود و مسئولین زندان متی کلا و بازجویان هیچ گونه توجهی به این وضع نامناسب نداشتند.”

مصطفی ابراهیم تبار عضو ستاد ۸۸ بابل در اسفند ماه ۸۸ توسط اداره اطلاعات بابل دستگیر شد و مدت ۱۵ روزه بازداشت خود را در زندان متی کلا بابل و زندان اداره اطلاعات ساری سپری کرد. وی در بخشی از دفاعیات خود در شعبه یک دادگاه انقلاب بابل خاطرنشان کرد: “این اعترافات در شرایط بد زندان انفرادی و تحت فشار شدید روحی و روانی نوشته شده است.”

گفتنی است پیش از این علی تاری رئیس ستاد انتخاباتی مهندس موسوی از سوی دادگاه انقلاب بابل به ریاست قاضی باقریان به اتهام “توهین به مقدسات” و “توهین به رهبری” به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. تاری که از فرماندهان سپاه پاسداران دوران جنگ می‌باشد چندی پیش در مصاحبه‌ای با جرس از وضعیت بد دوان ۹۰ روزه بازداشت خود گفت: “من به مدت ۷۲ روز درسلول انفرادی زندان متی کلای بابل و در یک سلول ۱. ۵ در ۲ بودم که داخلش هیچگونه امکاناتی وجود نداشت و به تعداد ۲۰ تا از آن سلول‌ها وجود دارد که گاهی تا ۲۵ نفر هم در آنجا نگه داری می‌شوند و برای کلیه این سلول‌ها تنها یک سرویس بهداشتی ۷۰ در ۷۰ سانتی وجود دارد و اساسا برای تنبیه مجرمین خطرناک ساخته شده است و یعنی مجرمین خطرناک در صورت ارتکاب خلاف در زندان به آنجا منتقل می‌شوند. بیشتر افرادی که در انفرادی می‌آمدند تکراری بودند و از شرور‌ترین افراد داخل زندان به شمار می‌آمدند. چند بار هم به من گفتند افرادی که در بند کنار من هستند را به علت تجاوز جنسی به این بند آورده‌اند. و حتی افرادی که مرتکب قتل می‌شدند یک یا دو هفته داخل انفرادی بودند. زندانیان سیاسی برای نگهداری در انفرادی به زندان ساری برده می‌شدند که از امکانات اولیه برخوردار است و حتی این راهم از من دریغ کرده و مرا به بد‌ترین انفرادی ممکن منتقل کردند.”

علی تاری از فرماندهان سپاه پاسدارن در دوران جنگ و مسئول ستاد تبلیغات سپاه پاسداران استان مازندران و معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان بابلسر و رئیس ستاد انتخاباتی محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ و ۱۳۸۰ و رئیس ستاد اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ در مازندران بوده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید