خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  بیش از ۳۵۰ کارگر ایرانیت شهر ری بیکار شدند

بیش از ۳۵۰ کارگر ایرانیت شهر ری بیکار شدند

خبرگزاری هرانا – نماینده کارگران بیکار شده‌ی کارخانه ایرانیت شهر ری گفت: دولت به دلیل تاثیر ناشی از مواد اولیه بر سلامتی کارگران، مقرر کرده بود این کارخانه طی هفت سال آینده تغییر کاربری بدهد، اما کارفرما تصمیم به تعطیلی و بیکار کردن کارگران گرفت.
رضا شیرازی در گفت‌وگو با ایلنا، ضمن توضیح این مطلب که برای تولید محصولات ایرانیتی این کارخانه از نوعی ماده طبیعی بنام آزبست سفید (کریزوتایل یا پنبه نسوز) استفاده می‌شود، افزود: در سال‌های گذشته بعلت عوارض ناشی از این مواد بر روی سلامتی کارگران، دولت بمدت ۷ سال به مالکان کارخانه مهلت تغییر ساختار و کاربری داده بود، که با به سر رسیدن زمان مقرر شده و عدم پذیرش کارفرما، سه ماه پیش کارخانه ازسوی مالکان این کارخانه تعطیل شد.

او افزود: در پی اعتراضات کارفرمای این کارخانه، دولت اجازه فعالیت در بخش تولید لوله‌های سیمانی را به این نوع شرکت‌ها صادر کرده است اما متاسفانه کارفرمایان ما مایل به ادامه تولید نشدند و شرکت را تعطیل کردند.

او که وکالت قانونی برای دریافت مطالبات معوق این کارگران را دارد، اظهار داشت: این کارخانه با بیش از ۳۵۰ کارگر فعالیت می‌کرد، که هم اکنون با اخراج تمامی کارگران قراردادی تعداد کارگران به۱۲۶ کارگر رسمی رسیده است که به تبع تعطیلی کارخانه در بلا تکلیفی به سر می‌برند.

شیرازی همچنین اعلام کرد: بر اثر کار با ماده آزبست، بسیاری از کارگران دچار بیماری‌های ریوی شده و حتی چندین نفر نیز فوت کرده‌اند.

شیرازی در خاتمه افزود: چنانچه کارخانه تغییر کاربری می‌داد، با ادامه روند تولید هر کدام از این کارگران که بیش از ۱۶ سال سابقه کار دارند، می‌توانستند بعد از چند سالی از مزایای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور استفاده کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید