خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  گرمابه میرزا یوسف بابل تخریب شد

گرمابه میرزا یوسف بابل تخریب شد

خبرگزاری هرانا – مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: گرمابه میرزا یوسف به شماره ثبت ۵۷۲۴ که از بناهای شاخص دوره صفوی و سبک اصفهانی است تخریب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسدالله محمدپور گفت: متاسفانه در عین ناباوری، یکی از شاخص ترین حمام های دوره صفوی با معماری شبیه به حمام گنج علی خان کرمان و فین کاشان که یادآور اوج معماری ایراندوره صفوی و سبک اصفهانی بوده ویران شد.

وی با اشاره به تخریب بیش از ۷۰ درصد از بنا گفت: حفظ آثار تاریخی و فرهنگی به خصوص آثاری که در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است وظیفه همه مردم است.

وی اظهار داشت: ۵۰ درصد این بنا دارای مالک خصوصی بود و اداره کل در پی این بود تا با کسب رضایت مالک این بنا را مرمت و حفظ کند.

محمدپور، از عملکرد شهرداری بایل شدیدا انتقاد کرد و افزود: با وجود اعلام شفاهی و کتبی یگان حفاظت میراث فرهنگی مستقر در بایل و تحویل حکم قضایی با حضور نیروی محترم انتظامی، شهرداری بابل نه تنها روند تخریب را متوقف نکرد بلکه تقریبا تمامی بنا از بین رفت.

وی گفت: در همین ارتباط با شکایت این اداره کل به طرفیت شهرداری بابل پرونده در مرجع قضایی تشکیل شده و به طور جدی پیگیری می شود.

وی یادآور شد: آثار تاریخی و فرهنگی یک کشور متعلق به همه مردم بوده بدیهی است تعرض و تخریب این آثارنیز به معنی تضعیع حقوق مسلم شهروندی است.

وی از شهرداریها به عنوان یکی از دستگاه های متولی در توسعه گردشگری در دنیا برشمرد و تصریح کرد: شهرداری باید با حفظ واحیای این آثار و سرمایه گذاری بر روی آن به غنا و زیبایی شهر بیافزایند.

محمد پوراز این بناهای به جای مانده از گذشته به عنوان محصولات گردشگری یاد کرد و گفت: متاسفانه با وجود تاکید دولت بر توسعه گردشگری هنوز برخی از دستگاه ها و نهادهای برنامه ریز در کشور با مقدمات آن آشنا نیستند.

وی گفت: به جای این که تلاش ما این باشد تا مردم را به سمت سند چشم انداز کشور سوق دهیم به دلیل عدم همکاری و هماهنگی برخی از ارگان های دولتی و خصوصی زمان را از دست می دهیم.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید